Dohady okolo antivirotik neovlivní protipandemickou politiku, prohlašuje WHO
V červnu 2007 zaujaly japonskou veřejnost diskuse ohledně bezpečnosti antivirových léčiv účinných při léčbě chřipky. Dohady okolo bezpečnosti antivirotik neovlivní podle WHO proces vytváření zásob protichřipkových léků.
Oficiální místa se bojí chřipky, nikoli halucinací
Nejvyšší zástupci zdravotnických organizací vnímají v naprosté většině antivirové léky jako účinné v boji proti viru H5N1, působícímu ptačí chřipku, pokud jsou podány včas. Tato skutečnost je rozhodující. WHO a některé vlády ve světě již před časem začaly shromažďovat zásoby těchto léků pro případ, že by virový kmen, který nyní napadá převážně drůbež, zmutoval a začal se rychle šířit mezi také lidmi. To by mohlo vyvolat celosvětovou pandemii choroby, proti které zatím nejúčinněji působí právě diskutovaná antivirotika, takzvané inhibitory neuraminidázy.
#IMG#Vedlejší účinky léku?
Mluvčí WHO Dick Thompson uvedl, že je potřeba vykonat ještě mnoho práce pro porozumění jakémukoli vztahu mezi antivirotickým lékem, který vyrábí švýcarská společnost Roche, a sérií incidentů v Japonsku. Těmito incidenty měl na mysli několik sebevražd, které spáchali v poměrně nedávné době mladí Japonci údajně užívající zmíněný lék proti chřipce. Tento fakt vyvolal obavy, zda antivirový lék nemůže vyvolávat psychiatrické symptomy, například halucinace nebo deprese.
Společnost Roche se pochopitelně za svůj lék postavila a již dříve uvedla, že nové studie z Japonska a Spojených států ukázaly, že nebyl zjištěn kauzální vztah mezi psychickými problémy a antivirotikem užívaným v léčbě chřipky. Firma říká, že samotná chřipka může způsobit psychické problémy, jako jsou například halucinace. Je známo, že chřipka může zapříčinit širokou škálu následných problémů, od závažných poruch imunity až po deprese. Poněkud zarážející je ovšem fakt, že ať už jsou sebevraždy způsobené čímkoli, objevují se pouze v Japonsku.
Japonská vláda mezi dvěma ohni
Doporučení japonské vlády, že protichřipkové léky by neměly být podávány teenagerům, zažehlo prudkou srážku názorů. Někteří tvrdí, že doporučení přišlo příliš pozdě, jiní jim oponují, že blahodárné účinky protichřipkového léku bohatě převáží jeho možná rizika. Japonská vláda se zachovala diplomaticky. Vydala poněkud alibistické prohlášení týkající se ohrožených teenagerů a zároveň dala široké veřejnosti na vědomost, že na vytváření zásob léků použitelných v případě celosvětové pandemie nehodlá nic měnit. Tento fakt vyzdvihnul také mluvčí WHO, Dick Thompson. "Je potřeba vykonat ještě více práce pro porozumění vztahu mezi incidenty v Japonsku a antivirovými léky, je-li tam vůbec nějaký. V současnosti nepředpokládáme jakoukoli změnu v politice naší připravenosti na chřipkovou pandemii," řekl.
V této chvíli neexistuje žádná komerčně dostupná vakcína proti virovému kmeni H5N1. Tento virus zabil na celém světě nejméně 169 lidí od doby, kdy začalo onemocnění ohrožovat Asii v roce 2003.
(vek)