Rodiče malého chlapce se po první dávce očkování proti černému kašli rozhodli celý proces přerušit a vakcinaci nedokončit. Podlehli vlivu zavádějících informací o nežádoucích účincích očkování. V domnění, že dělají správné rozhodnutí a svého syna chrání před riziky vakcinace, ho vystavili nebezpečí mnohem závažnějšímu – onemocnění černým kašlem se značně komplikovaným průběhem.
Zbytečné útrapy
Chlapec onemocněl ve čtyřech letech a trpěl záchvaty silného kašle. Ty se postupně zhoršovaly a vedly k opakovaným hospitalizacím. Ke kašli se přidávalo také zvracení, závažné dechové potíže a další komplikace. Vše mělo naštěstí dobrý konec a chlapec se z černého kašle zotavil. Ovšem pro celou rodinu šlo o velmi nepříjemný zážitek. Další dětské očkování absolvovali rodiče se svým synem v plném rozsahu a řádně ho dokončili. Na základě vlastní zkušenosti dnes upozorňují na nevyváženost informací o očkování. Zejména pak na nedostatečný důraz na závažnost nemocí, proti kterým se očkuje, a na vyzdvihování rizik vakcinace v některých zdrojích.
Černý kašel v pěti bodech
- Černý kašel (pertuse) je vysoce nakažlivé onemocnění, které se vyskytuje i ve vyspělých evropských státech. Přenáší se kapénkovou infekcí.
- Původcem je bakterie Bordetella pertussis, která způsobuje zánět a poškození tkáně v dýchacím ústrojí.
- Onemocnění mohou provázet komplikace jako zápal plic, zánět středního ucha, křeče či kýla.
- Na našem území bylo pravidelné očkování zahájeno v roce 1958 a počet případů černého kašle začal rychle klesat.
- Imunita po očkování však s přibývajícím věkem postupně slábne. Je proto důležité dbát na pravidelné přeočkovávání v dospělosti. Právě dospělí, u nichž může mít černý kašel mírný průběh, představují zdroj nákazy pro kojence, kteří ještě očkováni nebyli. Pro tyto děti je onemocnění velmi závažné.
(pak)
Zdroj:
http://www.vaccineinformation.org/infants-children/testimonies/whooping-cough/nick-morris.asp