Dodejte dítěti léčenému růstovým hormonem sebevědomí!
Léčba růstovým hormonem, stejně jako malý vzrůst, může být pro malé dítě poměrně velkým hendikepem.
Sebevědomí, co to vlastně je?
Podle encyklopedického výkladu lze pojem sebevědomí definovat jako „povahový rys člověka, který si cení sebe sama a obvykle to i dává najevo svým jednáním“. Přeloženo do lidské řeči to znamená, že sebevědomí je lidská vlastnost, která se projevuje zdravou drzostí a nebojácností své pravé já projevit na veřejnosti.
Kruté děti?
Sebevědomí však může být poměrně systematicky utlačováno, a to zejména pokud je člověk neustále strážen a je mu připomínána jeho odlišnost od většiny. To je přesně případ dětí s růstovou poruchou, které jsou výrazně menší než jejich vrstevníci a jejichž růstová porucha musí být léčena podáváním umělého růstového hormonu. Kolektiv dětí totiž umí být velmi krutý a "odlišnému" dítěti to dávat velmi najevo. To má pak z následek snížení jejich sebevědomí. Proto je třeba u dětí s nižším růstem zvyšovat nejen jejich tělesnou výšku, ale i sebevědomí. Jak ale na to?
Jak sebevědomí dítěte zvýšit
Zvýšit sebevědomí dítěte lze několika způsoby. Nejjednodušším a zároveň nejefektivnějším je připomínat dítěti jeho dobré vlastnosti a schopnosti, například ty, ve kterých vyniká nad ostatními. Pozor ale, aby to v dítěti nevyvolalo pocit nadřazenosti nad ostatními.
Další možností, jak sebevědomí dítěte zvýšit, je vysvětlit mu, že se vlastně o nic nejedná a že se za svůj menší vzrůst nemusí stydět. Stejně jako má někdo blonďaté vlasy a někdo černé, jsou i některé děti menší a jiné větší. Navíc to, že je teď dítě nejmenší ze třídy, přece neznamená, že bude nejmenší i nadále. Toto vysvětlení může fungovat i jako velmi vhodná motivace pro správné dodržování léčby růstovým hormonem.
Zvyšovat dítěti sebevědomí lze i nepřímo, a to například pochválením ho a podporováním v činnosti, ve které opravdu vyniká. Dítě tak bude mít pocit, že svůj hendikep dorovnává, a zároveň s jeho tělesnou výškou poroste i jeho zdravé sebevědomí.
(kam)