Dodržujete adventní zvyky? Mohou být příjemnou relaxací
Čas adventu může být mnohdy ještě krásnější než samotné Vánoce, protože je to čas těšení, příprav a radostného očekávání. Pokud se umíme rozhodnout, co je v našem životě důležité, a nenecháme se pohltit zbytečným předvánočním stresem, můžeme prožít advent v klidu, s předvánočními přípravami, které si sami vybereme.
- Adventní věnec – i když se jedná o tradici poměrně nedávnou, adventní věnec je dnes snad nejrozšířenější adventní zvyk. Na věnec se připevňují čtyři svíce, které se postupně zapalují vždy jedna svíce každou adventní neděli, které jsou celkem také čtyři.
- Adventní kalendář – stejně jako adventní věnec také adventní kalendář pochází původně z Německa. Tradiční kalendář má podobu domu s 24 okénky, za nimiž se ukrývají nejrůznější symboly blížících se vánočních svátků.
- Barborky – i když svatá Barbora nemá s Vánoci příliš mnoho společného, její svátek byl lidovou tradicí využit pro další zajímavý adventní zvyk. Na svatou Barboru (4. prosince) se lámou třešňové větvičky, které se umístí do nádoby s vodou ve vytápěné a dobře osvětlené místnosti. Pokud větvičky rozkvetou nejpozději na Štědrý den, přinese to dotyčnému štěstí, nebo dokonce (jedná-li se o dívku) brzký sňatek.
- Svatá Lucie – jméno světice, jejíž svátek připadá na 13. prosince, znamená světlo. I když zvyky dodržované na svatou Lucii se v různých evropských zemích dost liší, jeden z nejhezčích pochází ze Švédska, kde dívka oblečená v bílém nabízela všem členům rodiny speciální pečivo, ve švédštině označované jako Lussekattor (v překladu „Luciiny kočičky“).
- Mikuláš – i když dnešní Mikuláš má upomínat na středověkého křesťanského světce, mytologie spojená se starým žoviálním mužem s obrovským bílým vousem je ve skutečnosti ještě starší a vztahuje se prý k předkřesťanskému bohu Thorovi, jehož symbolickou barvou byla červená.
- Betlém – i když betlém patří už jasně k Vánocům, někde se betlémská scenérie z různého materiálu (dřevěné sošky, betlém z papíru, perníčků, slámy či textilu) staví již během adventu a jenom jesličky se až do Štědrého dne ponechávají prázdné. Stavění betléma přivítají hlavně děti, které se Vánoc nemohou dočkat už od začátku prosince.
(vek)