Nenapadlo vás někdy nad informacemi, kterými nás pravidelně živí média, proč vlastně nepoužíváme pouze recepty našich babiček a spoléháme spíše na tu všemi zatracovanou chemii? Ale naše babičky nebyly zdaleka takové vizionářky, jak si je často představujeme. Gynekologické záněty je trápily stejně, jako trápí dnešní ženy.
To, co možná zvládaly lépe než dnešní ženy, je vypozorovat, jak se ženské tělo chová. Při první skvrnce z výtoku na spodním prádle hned nesahaly po té nejradikálnější léčbě. Dobře si uvědomovaly, že ne všechny typy výtoků značí, že je něco v nepořádku. Výtok čiré nebo bělavé barvy, který se objevuje zejména v nejplodnější části našeho cyklu, je zcela běžnou záležitostí. Pochva se díky němu čistí a zvlhčuje, a slouží tak jako přirozená ochrana proti zánětům i přírodní lubrikant při pohlavím styku.
Přírodní chemie
Mnoho lidí si myslí, že za jejich opakované či vleklé obtíže s výtoky může „chemie”. Příroda sama je ovšem jedna velká chemická továrna a rostliny obsahují řadu chemikálií. Některé nám prospívají, jiné škodí. Každá rostlina je však tvoří v jiném množství, v závislosti na řadě faktorů, které nelze spolehlivě předpovědět. Bezpečné dávkování je tak při léčbě pomocí bylinek velmi ošemetná věc.
„Zelená” rizika
S chemií si mnozí spojují větší výskyt alergií. Mezi silné alergeny patří ale také spousta bylinek, třeba pampeliška nebo řebříček, které jsou v podobě bylinných koupelí hojně doporučovány k úlevě od ženských obtíží. Přírodní nebo bylinný zkrátka neznamená automaticky bezpečný.
Prověřená jistota
Na druhou stranu, úplně zatracovat bylinky také není nutné. Svůj léčebný potenciál mají, a pokud vám vyhovují a dělají dobře, užívejte je. Buďte k nim ale stejně ostražití jako ke klasickým lékům. Mají nežádoucí účinky, vzájemně se negativně ovlivňují s léky a mohou i uškodit. Pokud je k dispozici výtažek se známým množstvím účinné látky, dejte mu vždy přednost, lépe si poradíte s jeho dávkováním. Dejte si také pozor na to, že bylinky mohou při léčbě poševních výtoků vysušovat sliznici pochvy nebo narušit poševní pH.
Kvůli módnímu trendu není třeba házet do žita klasické léky. Musely projít procesem registrace, v jehož průběhu došlo k ověření jejich nežádoucích i žádoucích účinků při konkrétních obtížích. U bylinek tuto jistotu nikdy nemáte. Místo odvaru z bylin tak použijte raději výplach s obsahem benzydamin-hydrochloridu, jehož příznivé vlastnosti v boji s vaginálními záněty jsou podrobně zmapovány. Nemůžete se tak splést a nebudete zbytečně ztrácet čas s něčím, co vám nepomůže.
(pez)
Zdroje:
Davies M. G, Kersey P. J. Contact allergy to yarrow and dandelion. Contact Dermatitis. 1986 Apr; 14 (4): 256–7. PubMed PMID: 2941233.
https://my.clevelandclinic.org
https://www.sciencehistory.org
https://www.webmd.com