Dokument ukazuje, jaký je život dětí s rakovinou
„Jediné, na čem záleží, je život.“ Takové je poselství, které předávají světu čtyři děti, jež prošly onkologickou léčbou, a rodina dívky, která svému onemocnění podlehla, v časosběrném dokumentu Milana Klímy s názvem „Můj nový život“.
I bez nohy se dá sportovat
Dokument, který vznikal mezi lety 2014 a 2017 a byl k vidění ve 12 městech České republiky, představuje pět dětských hrdinů: Elišku, Věrušku, Sebastiana, Markétku a Šárku. Všechny spojuje jedna nemoc – rakovina – a boj s ní. Šárka svůj boj prohrála, v dokumentu na ni proto vzpomínají její maminka a sestra. Věruška přišla během léčby o nohu, ale nevzdala se. Vrhla se na sport a dnes závodně plave, jezdí na kole a předává své zkušenosti s onkologickým onemocněním a jeho léčbou školákům při besedách a dalších akcích. Eliška se stala výtvarnicí a se svým uměním se dostala až do New Yorku. Třináctiletý Sebastian se vrátil k milovanému fotbalu a spolužákům a Markétka odmaturovala a chtěla se stát lékařkou. Pět dětí – pět neuvěřitelných osudů plných zoufalství, ale i naděje a chuti bojovat.
Podpořit nemocné lze různě
Dokument vznikl v rámci stejnojmenné iniciativy „Můj nový život“, která se od roku 2011 snaží rozšiřovat povědomí široké veřejnosti o dětské onkologii, ale i podporovat dětské pacienty a jejich rodiny během léčby i po ní. Pořádá proto nejrůznější aktivity jako „Daruj hodinu letu“ nebo „Den dětské onkologie“, jehož ambasadorem je herec a režisér Jiří Mádl.
„Pro mě je to takové vyústění spolupráce s různými onkologickými pracovišti, na která jsem začal dojíždět už od doby, kdy mi bylo 17 let. Poprvé to bylo v Brně, kam jsem se dostal společně se spolužákem z vysoké školy Juliánem Záhorovským, který se zúčastnil soutěže ‚Česko hledá superstar‘. On tam vždycky zpíval a já něco vyprávěl,“ vzpomíná Jiří Mádl. „Pak jsem tam občas jezdil i sám a díky těmto pravidelným aktivitám jsem se seznámil s lékařkou Lucií Hrdličkovou, která mě oslovila, jestli bych se nechtěl stát ambasadorem ‚Dne dětské onkologie‘,“ pokračuje. Z původně jednorázové akce se stala tradice a letos v únoru se konal její již 5. jubilejní ročník.
V Evropě ročně onemocní 35 tisíc dětí a adolescentů
Zhoubným nádorem onemocní v Evropě ročně asi 35 tisíc dětí a dospívajících. U nás jich je zhruba 350. Nejčastěji se jedná o akutní leukémii a nádory mozku. Přestože úspěšnost léčby dětských nádorů dosahuje 83 %, řada pacientů se potýká s následky léčby.
„Následky léčby, které si malí pacienti odnášejí do dalšího života, jsou celosvětově jedním z předních témat dětské onkologie 21. století. Úspěšně vyléčíme většinu dětí, ovšem často za cenu, že jsou v dospělém věku významně omezeni z hlediska plnohodnotného života. Optimalizace onkologické léčby a zacílení terapie selektivně na nádorové buňky patří mezi hlavní trendy současného výzkumu v dětské onkologii, k němuž přispíváme i my na Klinice dětské hematologie a onkologie 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Motol v Praze,“ konstatuje dětská onkoložka MUDr. Lucie Hrdličková.
Pozdní následky se mohou rozvinout nejen po chemoterapii, ale i po ozařování či operaci provedené v rámci onkologické léčby. Přijít mohou za pět let, ale také třeba až za dvacet. Více než dvě třetiny vyléčených dětských onkologických pacientů mají jeden či více pozdních následků. Ty sice ve většině případů nebývají život ohrožující, ale předpokládají další léčbu a různá omezení.
Právě snížit dopady protinádorové léčby dětí a dospívajících na kvalitu života se snaží evropský projekt PanCareLIFE, na němž se za Českou republiku podílejí odborníci z Fakultní nemocnice Motol a Fakultní nemocnice Brno. Také o něm zazní informace v dokumentu Milana Klímy, který byl k vidění v kinech v Praze, Jihlavě, Děčíně, Zlíně a dalších městech. Informace nejen o dokumentu naleznou zájemci zde.
redakce uLékaře.cz
Zdroje:
1. Můj nový život: https://www.mujnovyzivot.cz/film
2. Tisková zpráva Den dětské onkologie, leden 2019
3. Den dětské onkologie: https://www.dendetskeonkologie.cz/2019/#fakta-section
Foto: Můj nový život