Dočasná tetováž není bez rizika
Mezi mladými lidmi se v současnosti stále více rozšiřuje malování na kůži henou. Tato metoda je totiž považována za bezpečnou variantu trvalé tetováže.
Hena bohužel nebývá čistá
Do heny se často přidávají další látky, které mají za úkol prodloužit trvání "tetováže" či dosáhnout jiných odstínů, například šťáva z řepy či citronu, a především parafenylendiamin (PPD).
Největším rizikem je parafenylendiamin
PPD patří vůbec k nejčastějším alergenům. Nejenže sám může alergizovat, ale vyvolává i skupinovou přecitlivělost na chemicky příbuzné látky – některá anestetika (prokain), barviva, sulfonamidy, léky proti cukrovce, složky opalovacích krémů apod. Ve třicátých letech minulého století byl dokonce v některých zemích v Evropě zakázán.
Alergické reakce
Nejčastější je reakce pozdního, ekzémového typu, která se rozvíjí až za několik dní po aplikaci barviva na kůži.
Ale může nastat i reakce časná (vzniká během minut), projevující se dýchacími obtížemi, svěděním kůže, kopřivkou či otoky rtů. Tento typ tzv. anafylaktické reakce může vést i k ohrožení života.
Dále se může vyvinout i fotoalergický kontaktní ekzém, který se projeví až po oslunění obarvené kůže.
Byly popsány i případy, kdy se po tetováži objevila alergická reakce, ta se úplně zhojila, a po delší době došlo k opětovné bouřlivé reakci v souvislosti s nošením černého oděvu.
Zvláště riziková je tetováž u osob s atopickým ekzémem a u alergiků vůbec.
Ani samotná hena není zcela nevinná
Hena má pozitivní vliv na imunitu, je antioxidantem a má i antimikrobiální vlastnosti. Nicméně pokud dojde ke vstřebání kůží, může mít mutagenní účinky.
Hena není pro každého
Samozřejmě nelze používání heny zcela zavrhovat. Oproti klasické tetováži má jistě mnoho předností (účinek je dočasný, odpadá riziko závažných chorob přenosných krví). Ale zejména alergici či atopici by měli použití této dekorativní metody vždy pečlivě zvážit.
(dog)
Zdroje: Schmiedbergerová, Šebková, Vojáčková, Hercogová. Kontaktní ekzém po tetováži henou. ČS dermatologie 2008;83(1):25–28.
Ballard MS. Contact dermatitis after henna skin tattooing. J R Army Med Corps
Boschnakow A. Temporary tattooing with henna induces contact allergy to textile dyes. J Dtsch Dermatol Ges 2003;1(12):962–964.
Kraeling ME. Absorption of lawson through human skin. Cutan Ocul Toxicol 2007;26(1):45–56.