S inkontinencí jedině k lékaři
Alternativní přístupy k určování typu či závažnosti inkontinence, například pomocí různých online dotazníků, nejsou v případě problémů s únikem moči správným postupem. Nemohou totiž nahradit kompletní vyšetření u lékaře. Ten posoudí všechny souvislosti, celkový zdravotní stav, stanoví příčinu problémů a může předepsat vhodnou léčbu. Pokud vás tedy trápí problémy s nechtěným únikem moči, vaše kroky by měly vést do ordinace praktického lékaře nebo urologa.
Vyšetření začíná podrobným rozhovorem
Lékaře bude při vyšetření na téma inkontinence zajímat řada informací, proto je dobré počítat s různými dotazy. V tomto ohledu mohou být různé sebehodnoticí dotazníky týkající se úniku moči, které jsou dostupné na internetu, užitečným vodítkem. Odborníka budou například zajímat odpovědi na tyto otázky:
- Jak dlouho vás potíže s inkontinencí trápí?
- V jakých situacích k úniku moči dochází?
- Užíváte nějaké léky?
- Léčíte se s nějakým chronickým onemocněním?
- Jak vypadá váš pitný režim?
Na základě všech informací a výsledků různých vyšetření, jako je laboratorní vyšetření moči, ultrazvuk močového měchýře a ledvin, urodynamické vyšetření či endoskopické vyšetření močových cest (cystoskopie), může lékař stanovit nejvhodnější způsob léčby inkontinence.
Co vás při léčbě čeká?
Při léčbě nechtěného úniku moči se využívají různé metody a často se také kombinují. K léčebným postupům patří například užívání léků, které zklidňují močový měchýř, trénink močového měchýře či úprava pitného a vyprazdňovacího režimu. Existují také chirurgické způsoby léčby inkontinence.
U některých typů úniku moči, například u stresové inkontinence, se uplatňují také cviky na posílení pánevního dna (takzvané Kegelovy cviky). Pacienti mají na výběr také řadu různých inkontinenčních pomůcek, které jsou přizpůsobeny typu a intenzitě inkontinence.
Příčinu zjistí pouze odborník
Důvodů, proč dochází k úniku moči, existuje celá řada. Inkontinence může souviset s těhotenstvím, stavem po porodu, obezitou, užíváním některých léků, nemocemi močového ústrojí, ale také s neurologickými onemocněními. Bez odborných znalostí a potřebných zkušeností, které lékaři mají, se dá inkontinence řešit jen obtížně. Účinnou pomoc proto hledejte u odborníků, kteří vědí, jaké léčebné postupy jsou ve vašem případě nejvhodnější.
(pak)
Zdroje:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/urinary-incontinence/diagnosis-treatment/drc-20352814
https://www.nhs.uk/conditions/urinary-incontinence/diagnosis/