Léčba hyperprolaktinemie: léky, nebo ozáření?
Hyperprolaktinemie neboli zvýšení hladiny prolaktinu v krvi nad normu se v populaci vyskytuje až u 0,4 % lidí. Nejčastěji ji způsobuje takzvaný prolaktinom. Tento nádor je sice nezhoubný, potrápit dokáže ale hodně.
Kabergolin – lék první volby
Až 85 % pacientů vykazuje dobrou odpověď na příslušnou farmakologickou léčbu. Nejúčinnějším lékem na trhu je nyní kabergolin, který vede k poklesu hladiny prolaktinu, ke zmenšení nebo alespoň zástavě růstu prolaktinomu, úpravě menstruace, opětnému zvýšení libida i k obnovení fertility, pokud už předtím nádor nevedl k úplné ztrátě funkce hypofýzy a pohlavních orgánů. Proti dříve užívanému bromokriptinu je kabergolin pacienty lépe snášen a lze jej užívat pouze dvakrát týdně.
Léčivý nůž
Pokud přece jen dojde k tomu, že pacient na tuto terapii léky neodpovídá nebo ji z nějakých důvodů netoleruje, je na místě pokusit se o léčbu neurochirurgickou. Ta zahrnuje především ozáření prolaktinomu Leksellovým gama nožem.
Léčba – jen u pacientů s obtížemi
Potřebují ale léčbu všichni pacienti s hyperprolaktinemií? Obecně platí, že léčbu začínáme pouze u pacientů s klinickými příznaky. U pacientů, kterým hyperprolaktinemie nezpůsobuje obtíže, není obvykle léčba nutná. Nádor velmi malých rozměrů, takzvaný mikroprolaktinom, může až u třetiny žen – nejčastěji po přechodu nebo po porodu – sám zmenšit svůj objem natolik, že se stane klinicky zcela nevýznamným, to znamená, že pacientka je zcela bez obtíží.
Životní prognóza
Životní prognóza pacientů s hyperprolaktinemií bývá dobrá. Pouze u pacientů, kteří musí být léčeni neurochirurgickou technikou, vzniká riziko úměrné tomuto typu operace. Toto riziko je zvýšené především u starších nemocných či u pacientů trpících souběžně více nemocemi.
(sva)
Zdroj: Marcello D. Bronstein. Hyperprolactinaemia. Pituitary today 2007 May 15. Hyperprolactinaemia. The Pituitary Foundation, November 2006. Vladimír Weiss. Hyperprolaktinémie. Endokrinologická společnost ČLS JEP, 2001.