Léčba křečových žil nejsou jen tabletky a bandáže
Ano, jsou sice často první věcí, kterou dostanete naordinovánu, než lékaři provedou podrobnější vyšetření ke stanovení nejvhodnější strategie léčby. Nicméně v současnosti je možností, jak křečové žíly zlikvidovat, nebo alespoň zmenšit, daleko více.
Bandáže a pohyb = základ
I tak ale zůstává základem a zároveň snad nejdostupnějším způsobem léčby nošení kompresních punčoch nebo obinadel. Jsou rozděleny do několika tzv. kompresních tříd podle toho, jak silně dokážou žíly stlačit. Punčochy se navíc vyrábějí buď pod koleno, nebo až na stehno. Správný typ a velikost punčochy či obinadla a jejich správné nošení stanovuje lékař na základě nálezu na žilách a v okolí. K tomu je třeba žilní systém nepřetěžovat neboli hýbat se – nesetrvávat dlouho vestoje či vsedě. „Nohy nahoře“, třeba na stole, zase zlepší žilní odtok a zmírní otoky. Ani bandáže, ani pohyb žíly nevyléčí, ale významně podpoří léčbu a mohou zamezit zhoršování stavu.
Tabletky a mastičky
Tzv. farmakologické léčba v podobě přípravků podporujících kvalitní stavbu žilní stěny či ulevující od momentálních obtíží je sice také jen podpůrnou, ale důležitou složkou léčby. Často se vyskytující léčivou látkou v těchto přípravcích je rutin, bioflavonoid obsažený především v pohance a routě vonné, ale i v rajčatech nebo jablečné slupce. Kromě pozitivního vlivu na pružnost cév zlepšuje vstřebávání vitamínu C, jenž je mimo jiné důležitý pro stavbu kolagenních vláken, tvořících cévní stěnu.
Hurá pod nůž?
Odstranit varixy lze chirurgicky. Podle rozsahu nálezu a umístění (lokalizace) postižených žil a podle dalších parametrů stanoví operatér nevhodnější postup a pooperační péči. Nelekněte se, když chirurg před zákrokem „pokreslí“ nohy fixou. Vyznačuje si tak průběh křečových žil určených k zákroku. Zpravidla se operace provádí několika malými vstupy v průběhu postižené žíly a žíla se odstraní/ošetří z větší části přímo v noze. Zůstávají pak jen malé jizvičky po vstupech.
Sklerotizace a laser
Je-li třeba odstranit pouze drobné, především metličkovité retikulární varixy, lze to provést pomocí sklerotizace. Do postižené žilky se vstříkne speciální roztok, který podráždí cévní stěnu a vyvolá její zánět a slepení stěn takto ošetřené žíly k sobě; tím dojde k zániku varixu. Drobné žilky lze ošetřit také laserem. Ten žílu vlastně „zataví“. Oba zákroky se provádějí ambulantně.
Moderně endovaskulárně
Nejmodernější léčbou velkých varixů na velkých končetinových žilách je jejich uzávěr pomocí endovaskulárně (nitrocévně) vysílaného laserového nebo radiofrekvenčního záření. Výsledkem je opět zatavení a smrštění žíly. Podle rozsahu nálezu se zákrok provádí buď ambulantně, nebo za hospitalizace.
(zak)