Chirurgie stará i nová
Chirurgické postupy odstraní křečové žíly nejradikálněji. Jsou ale pro pacienta větší zátěží. Představují i vyšší riziko komplikací a jejich kosmetický výsledek nemusí být kvůli jizvám ideální.
- Krosektomie znamená přerušení a podvázání žíly. A to v místech, kde se krev přetlačuje z hlubokého do povrchového žilního systému. Jde o to, aby nedocházelo k dalšímu městnání. Nemusí být, ale obvykle bývá krosektomie doplněna strippingem. Zotavení po této relativně náročné proceduře trvá 1 až 4 týdny. V některých případech závažných varixů je ale stále nejlepší volbou.
- Stripping je odstranění nemocné žíly za pomoci silonového vlákna. To je podélně protaženo cévou a poté na jednom konci upevněno k žilní stěně. Tahem za druhý konec vlákna je žíla postupně vyjmuta. Výkon se většinou provádí v místním znecitlivění.
- Miniinvazivní flebektomie je postupné vytažení varixů z drobných řezů za pomoci speciálního háčku. Používá se často jako doplněk strippingu, protože je ideální pro menší křečové žíly.
Endovenózní metody
Jedná se rovněž o druh chirurgie, je však obohacena o moderní technologie. Ty lékaři umožňují žílu „operovat zevnitř“. Jeden drobný řez či vpich v kůži postačí k zavedení tenkého katétru do žíly, kde se již odehrává celý zbytek zákroku. Další výhodou je rychlé zotavení, takže výkon člověka téměř neomezí v jeho aktivitách. Metod endovenózní chirurgie je několik:
- Endovenózní laserová terapie. Laserový paprsek vysílaný z konce katétru způsobí zahřátí a následné „scvrknutí“ a uzavření průsvitu žíly. Lékař katétr postupně vytahuje a ošetří tak žílu v celé požadované délce. Nefunkční žíla se za několik týdnů vstřebá.
- Radiofrekvenční ablace. Funguje velmi podobně, ovšem místo laserového paprsku je použit radiofrekvenční proud. Ten rovněž vede k tepelnému poškození a uzavření cévy.
- Skleroterapie. Opět jde o uzavření žíly, tentokrát vyvolané aplikací speciální pěny. Hodí se spíše pro menší varixy a často je doplňkem jiné terapie, např. strippingu.
- Metoda ClariVein. Výstelka žilní stěny je v tomto případě poškozena kličkou, která rotuje na špičce katétru. To v kombinaci s aplikací sklerotizující pěny opět vede k uzavření cévy a jejímu následnému vstřebání.
Zdroje: www.nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/vv/treatment
www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2007/02/06.pdf
http://zdravi.e15.cz/clanek/postgradualni-medicina/endovenozni-laserova-ablace-varixu-dolnich-koncetin-468961