Zcela zdravému způsobu stravování dává přednost pouze jeden ze šesti lidí důchodového věku. Přitom zdravější jídelníček u nich prokazatelně snižuje úmrtnost na rakovinu. Že nejde o okrajový problém, ukazují odhady počtů lidí na naší planetě. V roce 2030 bude totiž přibližně miliarda lidí na Zemi starší 65 let. Osvojit si správný způsob stravování znamená nejen snížení rizika smrti na následky některé z civilizačních chorob, ale i celkové zvýšení kvality života seniorů.
Odborníci sledovali konzumaci více než 100 potravin, díky kterým rozdělili „jedlíky“ do šesti skupin podle toho, jaký druh potravin převažoval:
- Zdravým potravinám dalo přednost 14 % sledovaných.
- Cereálie si oblíbilo 15 % konzumentů.
- Celozrnné pečivo a obiloviny tvořily velkou část jídelníčku 18 % strávníků.
- Maso, smažená jídla a alkohol převažovaly v jídelníčku 27 % lidí.
- Mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku si neodpustí 13 % z nich.
- Sladkosti a sladká jídla se ve velkém množství objevovaly u 13 % sledovaných osob.
„Zdravě jíst“ znamená zajistit svému tělu vysoký příjem:
- nízkotučných mléčných výrobků,
- ovoce a zeleniny,
- celozrnného pečiva,
- drůbežího masa a ryb,
- rýže,
- těstovin.
Zároveň je dobré vyvarovat se tučnému masu, smaženým jídlům, sladkostem a vysokokalorickým nápojům, kam patří i alkohol.
Právě straší lidé, kteří se takto stravují, mají oproti jedlíkům sladkostí a tučných jídel o 40 % menší riziko úmrtnosti na chronické nemoci včetně rakoviny. Strávníci spadající do skupin cereálie a obiloviny měli přibližně stejně nízké riziko úmrtnosti jako ti se správným stravováním. Další důvod, proč se nad svým jídelníčkem nejen zamyslet, ale „zdravé novinky“ do něj také zařadit.
(ercp)
Zdroj:
www.medicalnewstoday.com