Zdravé cvičení pomáhá při osteoporóze
Tělu svědčí pohyb. To platí i při boji s osteoporózou. Takže ať už máte osteoporózu diagnostikovanou, nebo máte zatím "pouze" náběh anebo jí jen chcete předcházet, hýbejte se.
Využijte váhu svého těla
Pohyb znamená pro kosti potřebnou zátěž spojenou s informacemi o směru a míře namáhání vašeho pohybového aparátu. To je klíčové pro optimální ukládání vápníku do kosti a její správnou vnitřní stavbu. Kostní trámčina, výztuž, která činí kosti odolnější proti zlomení a zaručuje správnou funkci kostry jako opěrného systému, získává správnou stavbu pouze při zatěžování kostí. A to se děje jen při pohybu. Ten samotný ale nestačí. Další podmínkou dobrého výsledku cvičení je totiž využití vlastní hmotnosti jako zátěže. Cvičení vleže na posteli tedy moc přínosné není.
Nejlepší sport
Pohyb můžete zvolit v podstatě jakýkoli, který vám lékař nezakázal a který není neúměrný vašemu celkovému zdravotnímu stavu. Zdravý člověk, který chce osteoporóze předcházet, tedy může zvolit jakýkoli sport – snad kromě vrcholového. Ten kostru zatěžuje často přespříliš. Jestliže máte nějaké omezující zdravotní postižení (například kloubní onemocnění, poruchu funkce srdce, která omezuje fyzickou námahu apod.), zvolte pohyb vhodný vzhledem k vašim možnostem. V tomto případě je vhodné poradit se o sportu vhodném právě pro vás s ošetřujícím lékařem nebo s rehabilitačním pracovníkem.
Chůze jako ideální zátěž
Snad všichni však zvládnou chůzi, přičemž při osteoporóze je vhodné ujít kolem tří až čtyř kilometrů denně (není třeba najednou). I méně se však počítá, takže neházejte flintu do žita, nejste-li schopni ujít ani půl kilometru. Zároveň je třeba nosit vhodnou obuv a případně pomůcky k chůzi (vycházková hůl apod., podle potřeby), aby se minimalizovalo riziko pádů a úrazů jako takových.
Pohyb má ještě jeden klad – vyplavují se při něm endorfiny neboli hormony dobré nálady, takže vám bude lépe, a to se počítá.
(zak)