Srdeční selhání po emočním stresu
Příznaky "syndromu" jsou tak závažné, že je nutné vyhledat lékařskou pomoc. První projevy totiž vypadají jako masivní infarkt, nicméně změny na EKG nejsou pro infarkt typické. Stejně tak enzymatické testy vycházejí negativně, a také koronární tepny vypadají normálně. Mnoho pacientů je zpočátku hospitalizováno s diagnózou těžkého srdečního selhání. Unikátní na syndromu zlomeného srdce je to, že nastává u jinak zcela zdravých pacientů, a to velmi záhy po epizodě těžkého emočního stresu.
Zlomené srdce mají častěji ženy
Přestože symptomy typicky imitují srdeční infarkt, odborníci jsou přesvědčeni, že tyto příznaky způsobuje nárůst stresových hormonů, především adrenalinu, což způsobí dočasné oslabení srdečního svalu – kardiomyopatii. Přesný mechanismus není znám, zdá se ale, že "zlomené srdce" je stav dočasný a zcela vratný. Lékaři v Miriam Hospital vytvořili registr 70 pacientů s tímto syndromem a zjistili, že většina z nich byly ženy, které zažily velmi stresující fyzickou nebo emocionální událost. Přibližně 67 % z nich dostalo nějakou špatnou zprávu o někom z jejich rodiny nebo byli svědky dopravní nehody, a to těsně před nástupem příznaků.
Většina pacientů se vrátí do běžného života
Zajímavé je, že jen u dvou pacientů došlo k opakování syndromu zlomeného srdce, zatímco ostatní pacienti nezaznamenali během následujících čtyř let žádné srdeční potíže. Jak se tedy zdá, v případě kardiomyopatie jde zřídkakdy o fatální záležitost, pokud jsou pacienti podporováni léky, respirátory atd. Vědci také odhalili zajímavý a nečekaný objev: k většině případů syndromu zlomeného srdce došlo v průběhu jarních a letních měsíců, což je podle nich v naprostém kontrastu k sezonnímu načasování infarktů, které se obvykle vyskytují v zimě.
(aši)
Zdroj:
http://www.medicalnewstoday.com/articles/144014.php
http://heartdisease.about.com/od/womenheartdisease/a/brokenheart.htm