Syntetické látky začínají nahrazovat klasické drogy. A jsou ještě nebezpečnější
Tyto novinky opravdu postupně zaplavují trh a pozvolna vytlačují léta známé drogy. Jejich výrobci balancují na hraně zákona a stále se snaží přicházet na trh s něčím, co se ještě nenachází na seznamu zákazných psychoaktivních látek.
Tyto novinky opravdu postupně zaplavují trh a pozvolna vytlačují léta známé drogy. Jejich výrobci balancují na hraně zákona a stále se snaží přicházet na trh s něčím, co se ještě nenachází na seznamu zákazných psychoaktivních látek. Nižší cena než u klasických drog navíc vytváří další potenciální rizikový faktor. Tato syntetika si totiž mohou dovolit i lidé, kteří by na to normálně neměli dostatek financí.
Vyrobeno ve zkumavce
Pojem "syntetické" naznačuje, že původ není organický (nejsou běžně dostupné z žádných přírodních zdrojů), ale že jsou vytvářeny speciálními postupy v chemických laboratořích. Prozatím neexistují žádné odborné výzkumy, které by se těmito látkami přímo zabývaly a zjišťovaly jejich akutní a dlouhodobé nežádoucí, popřípadě až škodlivé účinky. Jediným zdrojem jsou většinou jen lidé, kteří syntetické drogy zkoušejí přímo na sobě a následně sdílejí své zkušenosti přes internet.
Nejčastější syntetické drogy
- DOB, DOM. Jde o velmi silný halucinogen, který je prodáván jako extáze nebo trip. Po požití se mohou vyskytnout závažné poruchy vnímání a paranoidní halucinace.
- PMA, PMMA (parametoxyamfetamin). Má stimulační a halucinogenní účinky a je zde riziko vysokého tlaku, teploty, svalových křečí, nevolnosti, bušení srdce i ztráty vědomí.
- 4-MTA (4-methyltioamfetamin). Mírně stimulační látka bez halucinací, jejímž nebezpečím je zvýšení nitroočního tlaku a riziko serotoninového syndromu.
- DXM (dextrometorfan). Ve velmi malých dávkách bývá užíván v přípravcích proti kašli, vysoký příjem pak působí anesteticky. Je velmi nebezpečný v kombinaci s MDMA neboli extází.
- PCP (phenicyclidin-piperidin, andělský prach). Byl rozšířen zejména v 70. letech, dnes působí nejčastěji jako extáze. Je zde riziko výrazného stimulačního, halucinogenního nebo hypnotického efektu, typicky paranoia, agrese a pocit nezranitelnosti.
- Fentanyl (umělý heroin). Jde o opioid, který je 80× silnější než morfin a mnohem silnější než heroin. Proto největší riziko hrozí při předávkování z důvodu záměny za heroin. Užití spočívá nejčastěji ve formě papírků napuštěných fentanylovým koncentrátem, které se polykají.
Jak zacházet s člověkem, který požil drogu:
- Mluvte na něj klidně a pomalu.
- Pokud nikoho neohrožuje, není nutné používat fyzickou sílu.
- Záchrannou službu volejte vždy, když je jedinec v bezvědomí nebo si nejste jisti jeho zdravotním stavem.
- Snažte se jakýmkoliv způsobem zjistit, o jakou drogu přesně šlo (přímo se zeptejte dotyčného nebo jeho kamarádů), v jakém množství a případně v jaké formě byla požita. Nejlépe se pokuste zajistit i vzorek této drogy.
- Dotyčného nenechávejte o samotě až do příjezdu lékařské pomoci.
(cabi)
Zdroje:
www.drugfreesport.com
k-centrum.orlova.webnode.cz
www.prevcentrum.cz