Šéfe, mám chřipku!
Stalo se vám někdy, že na vás chřipka udeřila tak zákeřně, že i přes pracovní vytíženost jste museli několik dní či týdnů pobýt doma? Určitě ano, podobnou zkušenost zažívají každoročně v období chřipek tisíce lidí. Pokud jste živnostník, může to pro vás znamenat existenciální potíže, jste-li zaměstnanec, máte to o mnoho lehčí.
Co říká zákon...
Zaměstnavatelé vás podle zákona uvolní z práce po dobu trvání zdravotní překážky v práci. Vyplácejí vám za to zákonem stanovený podíl mzdy. Tato doba je určena pro nutnou regeneraci organismu. Dokud není zaměstnanec zdravý, trvá překážka v práci. Z toho vyplývají určitá práva a povinnosti, a to jak ze strany vaší, tak ze strany zaměstnavatele. Už z podstaty vás musí zaměstnavatel osvobodit od pracovních povinností. Z toho důvodu vám přeci vyplácí sníženou mzdu. Má však právo telefonicky i jinak kontrolovat průběh rekonvalescence a váš zdravotní stav (zejména zda je skutečně takový, jak tvrdíte).
#IMG#Může se ale stát, že i přes špatný zdravotní stav vám zaměstnavatel odmítá povolit uvolnění z práce pro zdravotní překážku. Jak se bránit? Podle § 64 zákona o veřejném zdraví nám zákon ukládá zdržet se činnosti, která by mohla vést k šíření infekčního onemocnění. Pokud zaměstnavatel trvá na svém, je potřeba zajistit si lékařské potvrzení o pracovní neschopnosti (neschopenku), na základě níž máte nejen právo, ale i povinnost zůstat doma, pokud vaše onemocnění ohrožuje zdraví jiných osob.
Kdyžtak se obraťte na advokáta...
Pokud ani nadále není možné se se zaměstnavatelem domluvit, nezbývá než se obrátit na odborovou organizaci či zaměstnaneckou radu, a pokud nejste odborově organizováni, na advokáta. Soudní řešení tohoto sporu je však krajní možností a je v zájmu obou stran, aby ještě před vstupem do soudní síně vyřešily situaci smírem. Nejde přeci o nic víc než jen o několik dní pracovní neschopnosti...
Zdroj: Zákoník práce a zákon o ochraně veřejného zdraví