1. Záškrt
Záškrt je nakažlivé onemocnění, které způsobují bakterie. Je pro něj typické vytváření tzv. pablán v oblasti horních cest dýchacích. Pablány hlavně malým dětem silně ztěžují dýchání.
Nemoc se přenáší kapénkami vzdušnou cestou nebo dotykem s předměty, na nichž kapénky ulpěly. Bakterie záškrtu produkují jed, který vyvolává těžkou angínu. Stav nemocného se někdy zkomplikuje mohutným otokem krku, horečka stoupne i nad 40 stupňů Celsia a polknutá tekutina odtéká nosem. Při této formě nemoci končí až 30 % případů smrtí.
2. Tetanus
Tetanus je nebezpečné bakteriální onemocnění. Až polovina nakažených zemře. Vstupní branou nákazy jsou poranění kůže, i drobná. Bakterie se do nich dostane z půdy.
Tetanus se zpočátku projevuje obtížemi a bolestmi při otevírání úst. Postupně se napětí přesouvá z čelistí na krk a ostatní svaly na těle. Rozvíjí se celkové křeče. Nebezpečné je ochabnutí dýchacích svalů, které může vést k udušení.
3. Černý kašel
Bakterie černého kašle se šíří vzdušnou cestou kapénkami, které vykašle nemocný člověk. Zpočátku se nemoc projevuje podobně jako běžné nachlazení – mírnými teplotami, kašlem, rýmou. Později se objevují charakteristické záchvaty úporného křečovitého kašle. Postižený se obtížně, lapavě nadechuje. Nadechování může připomínat kokrhání kohouta. Na konci záchvatu se často dostaví zvracení. Mezi záchvaty je nemocný bez významnějších obtíží.
Onemocnění ohrožuje především malé děti do 1 roku, u kterých se může zkomplikovat zánětem plic nebo zástavou dechu.
Ročně na světě onemocní černým kašlem 30–50 milionů lidí. V České republice bylo v letech 2012–2016 hlášeno 5704 případů.
4. Hemofilové infekce
Hemofilové bakterie vyvolávají řadu onemocnění, která se nejčastěji objevují u kojenců a dětí do 5 let věku. K přenosu dochází opět vzdušnou cestou kapénkami z člověka na člověka.
Z hemofilových bakterií je nebezpečný hlavně Haemophilus influenzae typu b. Může způsobit:
- zápal plic,
- zánět hrtanové příklopky,
- otravu krve,
- infekce kostí a kloubů,
- meningitidu (zánět mozkových blan).
Haemophilus influenzae typu b je nejčastějším původcem bakteriální meningitidy u malých dětí. Ta ohrožuje pacienty zejména vysokou horečkou a oslabením mozkových funkcí. U 3–6 % nemocných dětí se rozvíjí kóma a nastává smrt.
Nemoc může vážně a trvale poškodit nervový systém a způsobit slepotu, pohybové postižení a mentální retardaci. V letech 2012–2016 bylo v České republice hlášeno 105 onemocnění hemofilovou infekcí, z toho 16 případů skončilo úmrtím.
5. Dětská obrna
Dětská obrna je vysoce nakažlivé virové onemocnění. Postihuje mozek a míchu. Viry vylučuje nemocný člověk stolicí. K přenosu dochází prostřednictvím nemytých rukou i kontaminovaných předmětů. Po počátečních chřipkových příznacích se onemocnění může rozvinout až do chabé obrny různých svalů s trvalými následky. Postižené končetiny mohou být bolestivě deformované. Dětská obrna v některých případech končí smrtí.
6. Žloutenka typu B
Virus hepatitidy (žloutenky) typu B je vysoce odolný. Přenáší se tělními tekutinami, nejčastěji krví. Tato infekce je přibližně stokrát nakažlivější než HIV/AIDS. K přenosu tedy stačí i minimální množství zaschlé krve, například na hřebenu. Virus napadá především játra.
Nemoc může probíhat zcela bez příznaků. Může však vyústit v selhání jater a jaterní kóma, končící smrtí. V letech 2012–2015 onemocnělo v České republice 554 osob.
Všechny choroby, proti kterým chrání hexavakcína, jsou extrémně závažné. Je určitě lepší jim předcházet. Jejich léčba je obtížná a mnohdy neúspěšná.
(dos)
Zdroje:
www.webmd.com/children/vaccines/hib-h-influenzae-type-b-vaccine#1
www.healthline.com
www.szu.cz