Jiný denní režim a odlišné potraviny jsou často základem problémů se zažíváním, které vznikají v cizím prostředí. Zejména cesty do exotických lokalit výrazně ovlivní váš běžný jídelníček. Potraviny, na které jste zvyklí, nejsou všude dostupné, a například denní dávka jogurtu, oblíbené zeleniny nebo vyzkoušeného pečiva se stávají nereálnou variantou stravování.
Hlavní úkol: potížím předcházet
Průjem, zácpa, nadýmání či pálení žáhy. To jsou nejčastější projevy zažívacích problémů, se kterými se při cestování setkáte. Nejnepříjemnější a pro tělo nejvíce zatěžující je průjem. Pokuste se mu vyhnout dodržováním těchto pravidel:
- Nepijte vodu z kohoutku ani veřejných pítek. Mohou v ní být bakterie, které naruší rovnováhu střevní mikroflóry a vyvolají průjem. Balená voda bez kostek ledu je jedinou vhodnou volbou.
- Jezte tepelně upravené maso a pečlivě vybírejte místa, kde se budete stravovat.
- Nekupujte si již oloupané ovoce a zeleninu. Vždy si je očistěte sami, abyste měli jistotu, že vše proběhlo hygienicky.
Rychlá pomoc při průjmu
Na řešení průjmu byste měli myslet s předstihem. V cestovní lékárničce by nikdy neměly chybět přípravky proti řídké stolici. Vhodnou variantou jsou takové, které obsahují látku racekadotril.
- Používají se při akutním průjmu i v případě, kdy neznáte příčinu obtíží.
- Výhodou těchto preparátů je rychlost, se kterou začínají působit přímo ve střevu.
- Mají příznivý vliv na obnovu rovnováhy vody a minerálů, která je pro organismus při průjmu velmi důležitá.
Racekadotril je díky svým vlastnostem stejně vhodnou volbou jako například přípravky s přírodním jílem, které ulevují od průjmu díky navazování škodlivých látek ve střevě. Užívání přípravků s racekadotrilem se navíc nevylučuje s dalšími léky a existují i varianty pro děti.
Jak na zácpu a další problémy
Dostatečný příjem tekutin je zásadní nejen při cestovatelském průjmu, ale i při zácpě. Pokud vás v cizině postihne málo časté vyprazdňování, dbejte kromě pitného režimu i na výběr potravin s vlákninou. A co ještě vás může potrápit?
- Při pálení žáhy jezte menší porce a vyhýbejte se ležení těsně po jídle.
- Nadýmání zkuste omezit užíváním probiotik. Tyto prospěšné bakterie pomáhají udržovat zdravé prostředí ve střevech a díky tomu se tělo lépe vyrovnává s neznámými potravinami.
(pak)
Zdroj:
http://www.everydayhealth.com/healthy-travel/avoid-digestive-problems-while-traveling.aspx
http://traveltips.usatoday.com/avoid-digestive-problems-traveling-35433.html
http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?kod=0059940
http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0192699&tab=texts