Rostlinná medicína
Ananas – obsahuje velké množství bromelainu, což je zažívací enzym, který snižuje zánětlivou aktivitu ve střevě.
Aloe vera – obsahuje antioxidanty, které též omezují zánětlivou aktivitu ve střevě.
Pelyněk – má pozitivní vliv na pacienty s Crohnovou chorobou. Někdy je možné snížit dávku podávaných kortikosteroidů k navození klidové fáze choroby.
Zelený čaj – je bohatý na polyfenoly – přírodní antioxidanty, které omezují aktivitu střevního zánětu. Polyfenoly jsou obsaženy i v černém čaji a ovoci, především v hroznech.
Kurkuma – v ní obsažený kurkumin lokálně omezuje střevní zánět. Ze střeva se velmi špatně vstřebává a celkově tak neovlivňuje tělo.
Pupalkový olej – obsahuje polynenasycené mastné kyseliny, které pomáhají trávení.
Glutamin – zajišťuje dostatek energie pro buňky imunitního systému. Ukazuje se, že glutamin by mohl mít vliv i na průjem, který je s IBD často spojen. Glutamin je látka tvořená v lidském těle, ale nemusí se jí tvořit dostatek. Dalším zdrojem jsou pokrmy bohaté na bílkoviny.
Vitamín D – má příznivý vliv na imunitu a navíc pomáhá vstřebávání vápníku a hořčíku z potravy ve střevě. Většina pacientů s IBD má nedostatek vitamínu D, a tak se nevstřebává ani dostatečné množství vápníku, což vede k řídnutí kostí. Řídnutí kostí navíc způsobují i kortikosteroidy, které jsou v léčbě IBD hojně užívány.
Rybí olej – obsahuje velké množství omega3-polynenasycených mastných kyselin, které omezují zánětlivé poškození jednotlivých orgánů. Rybí olej je vhodné užívat krátkodobě v období akutního vzplanutí zánětu. Při dlouhodobém užívání může způsobovat zažívací obtíže, jako je pálení žáhy nebo průjem.
Akupunktura
Akupunktura využívá stimulace jednotlivých míst na těle – do kůže v těchto místech jsou zapichovány tenké kovové jehličky. Princip je založen na ovlivnění energetických drah v těle, což by mělo navozovat rovnováhu a zlepšovat celkový fyzický i psychický stav člověka.
Homeopatie
Homeopatika fungují na principu „podobné léčí podobné.“ Homeopatika jsou velmi slabé, naředěné výtažky z rostlin, které u zdravého člověka ve vyšší dávce vyvolávají příznaky podobné dané chorobě.
Doplňky stravy
Multivitamíny a minerálové doplňky – jsou velmi důležité, pokud střevo nefunguje správně a nevstřebává se z něho dostatek těchto látek.
Proteinové nápoje – mnoho pacientů s IBD má nedostatek bílkovin, protože jejich zánětem postižené střevo jich nedokáže z běžné stravy vstřebat dostatečné množství. Bílkoviny mají důležitou roli v hojení ran a v dostatečné odpovědi imunitního systému, proto je vhodné je doplňovat ve formě speciálních nápojů.
Pokud se rozhodnete některou z metod vyzkoušet, vždy se o tom poraďte se svým ošetřujícím lékařem a v žádném případě nevysazujte nastavenou léčbu. Alternativní přístupy mají pouze doplňkový význam k hlavním léčebným postupům.
(vesa)
Zdroj: www.lifeandibd.org