Oboustranný vztah
Snad každý nemocný člověk potřebuje někoho, kdo mu bude trpělivě a empaticky naslouchat. Žádný vztah ale nemůže být jednostranný. I zdravý přítel má svoje problémy a trápení, které potřebuje sdílet. Odměnou pro toho, kdo naslouchá, je odvedení pozornosti od vlastních myšlenek a především hřejivý pocit vzájemné důvěrnosti.
Buďte flexibilní
Roztroušená skleróza může být se svými proměnlivými příznaky často příčinou zrušených schůzek. S tím je třeba počítat a nemocnému náhlou změnu plánu nevyčítat, nevzbuzovat v něm pocity viny za něco, co nemůže ovlivnit.
Informujte se
K lepšímu pochopení toho, s čím se váš přítel potýká a jak nemoc ovlivňuje jeho život, je dobré se trochu dovzdělat. O projevech a léčbě roztroušené sklerózy je dnes k dispozici značné množství odborných i méně odborných článků. Zajímavá může být i vaše osobní účast na některém ze setkání nemocných a jejich blízkých, při kterém si můžete vyslechnout silné osobní příběhy a lépe pochopit, co s sebou tato nemoc přináší.
Buďte upřímní
K udržení zdravého přátelství je dobré vsadit na upřímnost. Nemocný s roztroušenou sklerózou by se neměl zdráhat vás upozornit, že je unavený, potřebuje odpočinek nebo fyzicky nestačí na vybranou tělesnou aktivitu a stejně tak ani vy se neostýchejte svého kamaráda upozornit, pokud se v nějaké situaci necítíte zrovna příjemně.
Mít přítele s chronickým onemocněním představuje do určité míry výzvu, ale také cennou zkušenost. Aby bylo přátelství vyvážené, je potřeba nezapomínat vedle péče o druhého ani na své vlastní potřeby. Přátelský vztah může dobře fungovat pouze tehdy, pokud je rovnocenný.
(veri)
Více o roztroušené skleróze se dozvíte na webu www.ereska-aktivne.cz. Poradnu lékaře naleznete ZDE.
Zdroj:
https://www.goodtherapy.org/blog/frustrated-with-friends-chronic-illness-these-tips-can-help-0316185