I sílu kostí máme zakódovanou v genech
Pokud si se zalíbením prohlížíte svoji vnučku, která má přece ty krásné husté vlasy a modré oči po vaší sestře, zaměřte se i na stavbu jejího těla.
#IMG#
Geny, které mohou za osteoporózu
Někdo má tenčí, jiný silnější kosti. Pokud máte v genech tzv. těžké kosti, pak je u vás menší pravděpodobnost vzniku osteoporózy. Máte-li naopak slabší kosti, osteoporóza se u vás v pozdějším věku vyvinout může. V posledních letech se vědcům podařilo izolovat a studovat konkrétní gen, který se zdá být příčinou osteoporózy. Někteří lidé mají takové genetické složení, které zasahuje do zpracovatelského procesu vitaminu D ze slunce. Vzhledem k tomu, že vitamin D je nezbytný v procesu přesunu vápníku ze stravy do kostí, je tento genetický objev velmi důležitý.
Naprogramování už před pubertou
Podle lékaře Johna E. Eismana z Nového Jižního Walesu v Austrálii jsou genetické faktory, které hrají významnou roli ve strukturální charakteristice kostí, naprogramovány již před pubertou. Výzkumy související s geny sice stále probíhají, ale už je zcela jasné, že někteří z nás jsou geneticky předurčeni k vyššímu úbytku kostní hmoty než jiní.
Nepodceňujte prevenci
Máte-li pocit, že s geny nelze nic udělat, a že tedy nemá cenu osteoporóze předcházet, pak jste na omylu. Predispozice totiž ještě neznamená, že nemoc propukne. To by vás naopak mělo motivovat k obraně proti řídnutí kostí. Má někdo z vašich blízkých osteoporózu? Pak si dávejte pozor na výživu, zejména na příjem vitaminu D a vápníku. Hlídejte si i hmotnost. Žádoucí není ani tloušťka, ani anorektické tělo. Pokud již osteoporózu máte, pracujte na zastavení a zvrácení úbytku kostní hmoty. Kromě toho byste ale měli myslet i na ostatní, mladší rodinné příslušníky a upozornit je na riziko vzniku osteoporózy.
(aši)