I sváteční kuřáci hazardují se zdravím – jen si to nechtějí připustit
Zapálím si jen občas, ke skleničce nebo v přítomnosti jiných kuřáků. Pár cigaret týdně tělu přece neuškodí. Pokud si myslíte, že je tato úvaha správná, velice se mýlíte. Sváteční kouření neboli „social smoking“ devastuje zdraví stejně, jako byste kouřili od rána do večera.
I když si nezapalujete pravidelně a nepovažujete se za závislého konzumenta tabáku, podle výzkumů stejně poškozujete svoje zdraví. Odborníci tvrdí, že i méně než 5 vykouřených cigaret denně zvyšuje až třikrát riziko kardiovaskulárních nemocí. To rozhodně není potěšující informace pro ty jedince, kteří si zapálí občas nebo v případě, že mají na cigaretu zkrátka chuť. Příležitostné kuřáky lze rozdělit na:
- sváteční (sociální) – ti si dají cigaretu pouze ve společnosti, typicky když si vyrazí ven s přáteli,
- nárazové – jde o jedince podléhající svému zlozvyku zejména o víkendech, kdy kouří mnohem více než v průběhu pracovního týdne,
- lehké – kouří pravidelně, ale spotřebují v průměru méně než 5 cigaret denně.
Každá cigareta se počítá
Ztotožňujete se s některou z výše uvedených skupin? Pak vězte, že neexistuje bezpečná hranice kouření. S každou další cigaretou výrazně ohrožujete svoje zdraví. Statistiky jsou nemilosrdné.
- Kouření 1–4 cigaret denně téměř ztrojnásobuje riziko úmrtí na kardiovaskulární nemoci nebo rakovinu plic.
- Nárazoví a lehcí konzumenti tabáku mají zhruba stejné riziko srdečních chorob jako pravidelní kuřáci.
- U mužů, kteří kouří příležitostně, je 60% pravděpodobnost, že zemřou dříve než muži nekuřáci.
- Ženy řadící se do skupiny lehkých kuřaček umírají v průměru o 4–6 let dříve než tabákové abstinentky.
Krůček od závislosti
Když se lékař lehkého nebo nepravidelného kuřáka zeptá, zda kouří, odpověď je většinou záporná. Je důležité si však uvědomit, že z takovýchto lidí se často postupem času stávají každodenní a někdy i těžcí kuřáci. Výzkumy navíc prokázaly, že lehcí kuřáci jsou náchylnější k užívání lehkých drog a dalších návykových látek.
Až tedy příště vyrazíte do společnosti a dostanete chuť na cigaretu, rozmyslete si, jestli kvůli občasnému zhřešení chcete riskovat zdraví. S nadsázkou se totiž dá říct, že každá vykouřená cigareta může být posledním hřebíčkem do vaší rakve.
(holi)
Zdroj: https://ucanquit2.org/SocialSmoking?p=1
www.icanquit.com.au/reasons-to-quit/smoking-and-your-health/social-smoking-and-binge-smoking