Fytoestrogeny mohou pomoci v boji proti osteoporóze
Co je z hlediska osteoporózy zajímavého na "přírodních" fytoestrogenových přípravcích? Látky s názvem fytoestrogeny se přirozeně vyskytují v rostlinách. Navíc mají v našem těle podobné účinky jako estrogen. Fytoestrogeny mají ale obecně mnohem slabší účinek a tělo je rychle zpracovává a vyplavuje. Přesto mohou pomáhat při osteoporóze.
Zdroje fytoestrogenů
Skupina fytoestrogenů je tvořena nejméně dvaceti známými látkami, které jsou přítomny ve více než třech stovkách rostlinných druhů. Jsou to byliny, obiloviny i ovoce. Tři hlavní skupiny fytoestrogenů jsou izoflavonoidy, lignany a coumestany. Izoflavonoidy jsou k nalezení v luštěninách, hlavně v sóji. Lignany jsou přítomny v olejích (hlavně lněném), otrubách, luštěninách a některých druzích alkoholu (pivo a bourbon). Coumestany obsahuje jetel.
Zdravější Asiaté
Mnohé lékařské studie objevily výrazně nižší výskyt rakoviny prsu, srdečních chorob a zlomenin u lidí v jihovýchodní Asii. Tento fakt lze zřejmě připsat velkému obsahu fytoestrogenů v potravě. Nejznámějším a snad nejvydatnějším zdrojem fytoestrogenů je sója.
Ověřený účinek?
Účinek příjmu fytoestrogenů je dobře dokumentovaný u zvířat. U lidí nejsou výsledky zcela jednoznačné, nicméně se zdá, že u bělošek (v anglické literatuře „Caucasian“) je přínos jasný. Žádná ze studií neprokázala škodlivý účinek nebo nepříjemné nežádoucí účinky. Některé studie také naznačují, že na rozdíl od estrogenu samotného fytoestrogeny nezvyšují riziko rakoviny prsu ani dělohy.
Jídelníček
A co z toho vyplývá pro váš jídelníček? Nechoďte nakupovat do lékárny výtažky v tabletách – raději zařaďte do stravy nové potraviny a dopřejte si nové chutě. Například sóju lze do jídelníčku dostat třeba jako tofu – sójový sýr, nenáročný na přípravu, použitelný v teplé i studené kuchyni. Nebo zkuste nakoupit nějaké méně obvyklé druhy olejů. Svůj jídelníček můžete obohatit také různými ořechy a semeny.
(shmt)
Zdroj: www.niams.nih.gov