Genetické testování pomáhá kuřákům strhnout růžové brýle
Kuřáci, kteří zjistí své osobní riziko rozvoje rakoviny plic, jsou mnohem více motivováni k odvykání. Genetické testy umožní každému kuřákovi zjistit, jak je pravděpodobné, že se u něj v budoucnu rozvine rakovina plic a další choroby.
Kuřáci, kteří zjistí své osobní riziko rozvoje rakoviny plic, jsou často mnohem více motivováni k odvykání. Genetické testy a pečlivé vyšetření zdravotního stavu umožní každému kuřákovi zjistit, jak je pravděpodobné, že se u něj v budoucnu rozvine rakovina plic nebo jiné závažné choroby způsobené kouřením.
Většina kuřáků si nepřipouští, že může také onemocnět
Velká většina kuřáků trpí falešně optimistickým názorem, že špatné věci, jako jsou vážné nemoci a předčasná smrt, se stávají zásadně „někomu jinému“. Přestože každý ví, že kouření škodí zdraví, na vlastní osobu se často díváme skrze růžové brýle. Jako by se všechny vážné komplikace způsobené kouřením nemohly přihodit nám, ale jen ostatním kuřákům.
Na druhou stranu růžové brýle nesedí většině kuřáků na nose úplně skálopevně, a pokud mají možnost informovat se o svém osobním zdravotním riziku, rádi tuto nabídku využijí. Jestliže jsou výsledky dostatečně hrozivé, často pak působí jako silná motivace k tomu, s kouřením přestat. Ve Spojených státech se již dostává na trh speciální test, který kombinuje metody genetického testování s hodnocením nejrůznějších zdravotních ukazatelů a podle těchto parametrů dokáže určit individuální riziko vzniku rakoviny plic u konkrétního kuřáka.
Abstraktního rizika se nikdo nebojí
Odvykání kouření obvykle nebývá úspěšné, pokud jsou jeho jediným důvodem abstraktní zdravotní rizika, která však člověk na vlastní kůži dosud nepocítil. Úspěšnost odvykání se však prudce zvýší u těch lidí, kteří zažili srdeční příhodu nebo trpí například rozedmou plic. Odborníci uvádějí, že přestat kouřit se podaří 50 až 60 procentům kuřáků, kteří onemocněli rakovinou plic nebo zažili srdeční příhodu, která je ohrozila na životě.
Protože však na rakovinu plic umírá 50 % lidí během jednoho roku a 80 % v průběhu dvou let od diagnózy, snaží se lékaři přiblížit kuřákům vážná rizika jejich návyku v poněkud větším předstihu, například pomocí již zmíněného testu. Možnosti testování osobního rizika rakoviny plic a dalších vážných onemocnění byly také jedním z hlavních témat na konferenci o odvykání kouření, která se nedávno uskutečnila ve Filadelfii.
(vek)
Zdroj: http://www.medicalnewstoday.com/articles/165734.php