Fytoestrogeny v boji proti osteoporóze? Raději v přirozené formě!
Mezi nesčetnými reklamami na nejrůznější doplňky stravy či přípravky s prý léčivými účinky lze najít i propagaci fytoestrogenových přípravků. Co od nich lze čekat?
Když se řekne fytoestrogen
Fytoestrogeny jsou rostlinné látky strukturou i funkcí podobné savčím estrogenům. K fytoestrogenům řadíme látky jako izoflavonoidy (například genistein, daidzein), lignany a coumestany. Fytoestrogeny se nacházejí hlavně v sóji, ale i v obyčejném jeteli lučním. Příčinou mnoha postmenopauzálních problémů (a jedním z nich je právě osteoporóza) je vyhasnutí tvorby estrogenů. Zdá se tedy, že by fytoestrogeny mohly pomoci tam, kde hormonální substituční terapie nepomůže.
Fytoestrogeny a kosti
Bylo zjištěno, že asijské ženy, které mají ve svém jídelníčku mnoho sóji, mají menší ztráty kostní hmoty než jejich vrstevnice ze "západní civilizace". Mnohé pokusy na zvířatech prokázaly totéž: pokud byla krmena sójou, tvořilo se jim více kostní hmoty. Ovšem lze tyto výsledky převést na euroamerickou populaci? Výsledky nedávných klinických studií naznačují, že izoflavonoidy zmenšují úbytek kostní hmoty u žen, které je užívají těsně po přechodu. Avšak jak silný a trvalý je tento účinek? Opravdu mají tyto ženy vyšší šanci vyhnout se zlomeninám?? To jsou otázky, které musí zodpovědět teprve další výzkum.
I forma je důležitá
V klinické studii britského centra pro metabolické poruchy kosti byly ženám dodávány izoflavonoidy dietou s vyšším zastoupením sójových jídel nebo jako izoflavonoidové výtažky. Obě formy působily na kosti, ale vcelku slabě. Sójová dieta však měla proti různým výtažkům další plus. Příznivě ovlivňovala krevní tlak a hladiny lipidů v krvi. Avšak o tom, zda ženám sójová jídla pomohou, rozhoduje i zpracování sóji ve střevě.
Ale pozor!
Že bychom měli na obzoru úžasnou, ryze přírodní prevenci? To sotva. Jako každá látka, která zasahuje do složitých mechanismů řízení našeho těla, i fytoestrogeny mohou ukázat svou odvrácenou tvář. Brooklynské centrum reprodukční endokrinologie nyní publikovalo případy tří žen, které užívaly fytoestrogeny. Objevilo se u nich závažné krvácení z děložní sliznice, polypy na děloze a také nezhoubné nádory děložního svalstva.
Až tedy budete číst zase nějakou reklamu na zázračné přírodní přípravky, které vám určitě pomohou, a to bez vedlejších účinků, raději na ně zapomeňte. Místo toho do jídelníčku raději zařaďte potraviny obsahující fytoestrogeny.
(Ela)
Zdroje:
Proc Nutr Soc. - 2008 May;67(2):184-95 Phyto-oestrogens and bone health.
Proc Nutr Soc. - 2006 Feb;65(1):76-92. Critical review of health effects of soyabean phyto-oestrogens in post-menopausal women.
Complement Ther Clin Pract. - 2008 May;14(2):132-5. Epub 2008 Mar 7. Adverse effects of phytoestrogens on reproductive health: A report of three cases.