Fyzická kondice nepřijde sama od sebe. Ani u vysokých lidí
Obecně se traduje, že výška, obratnost a tělesná zdatnost spolu úzce souvisí.
Lidé mají předsudky vůči velmi vysokým lidem, které považují za nemotorné, malí lidé zase v jejich očích bývají nevýkonní a bez fyzické kondice. Opravdu to tak funguje?
Kondice, výška, obratnost
Obratnost se obvykle definuje jako schopnost velmi přesné koordinace tělesných pohybů. Tělesná zdatnost se pak nejčastěji měří pomocí různých fyzických testů zaměřených na jednotlivé partie těla – od běhu přes testy síly až po koordinační cvičení. Obecně se má za to, že vyšší lidé jsou méně obratní než menší. Ti pak mají být naopak slabší než ti vysocí. Tato tvrzení jsou sice částečně pravdivá, ale i zde platí, že výjimka potvrzuje pravidlo.
Za všechno může stavba těla
Lidské tělo bylo původně postaveno tak, aby se co nejvíce přizpůsobilo nehostinnému okolnímu prostředí. Proto jako jeden z mála tvorů člověk zvládá téměř všechny možné pohyby. Částečně za to může rozvoj inteligence, částečně stavba mozku a celého těla. S rozvojem civilizace ale lidské tělo mnoho pohybových schopností ztratilo, protože je dokázala díky svým vynálezům nahradit lidská mysl.
Se stavbou těla souvisí i schopnost obratnosti. Pokud je tělo extrémně vysoké, má samozřejmě omezenou manévrovací schopnost. Není to však tak, že by vysocí lidí byli více nemotorní. Pouze kvůli svým dlouhým kostem prostě některé pohyby zvládají obtížněji. Stejně tak jedinci menšího vzrůstu asi nikdy nebudou třeba špičkovými sprintery. Zatímco vysokému sprinterovi stačí udělat jeden krok, oni musí udělat třeba dva. A takový krok navíc stojí spoustu energie.
Na výšce (ne)záleží
Přes to všechno ale výška nemá vliv na tělesnou kondici. U malých i velkých lidí totiž platí, že fyzička nepřijde sama od sebe. Vše závisí na tréninku. Ruku v ruce s tím jde i produkce růstového hormonu, jehož vyšší hladiny v krvi přispívají ke zrychlení růstu svalové hmoty a rychlejší regeneraci. V tomto ohledu mají lidé s vyšší produkcí růstového hormonu výhodu.
U obratnosti už výška může do schopnosti člověka promluvit, ovšem i zde velmi záleží na tréninku. Odpověď na úvodní otázku lze tedy shrnout do neurčité fráze: na výšce (ne)záleží.
(kam)
Zdroj: www.medicalnewstoday.com