Proč vede nadváha k bolesti nohou?
Jsou to právě nohy, které nesou váhu celého našeho těla. Nadváha zatěžuje velké klouby nohou, jako jsou kolena nebo kotníky, a může vést k bolesti lýtek, chodidel nebo kotníků a celkovému pocitu těžkých a unavených nohou. Kila navíc v oblasti stehen a lýtek nadměrně zatěžují chodidla a kotníky. Postupem času se tak mohou vyskytnout nejenom otoky nohou a chodidel, ale také například bolestivé puchýře na chodidlech a deformace prstů na nohou.
Problémy s nohami spojené s nadváhou
K výskytu křečových žil dochází při oslabení chlopní žil v dolních končetinách, které vede k poruše žilního návratu a městnání krve. To se projeví jako bolesti nohou, křeče až křečové žíly. Křečové žíly se často vyskytují u jedinců s nadváhou, není to ovšem pravidlem a mohou se objevit také v těhotenství, u cukrovkářů a lidí s jinými chronickými onemocněními nebo u jedinců s predispozicemi k nim.
Hluboká žilní trombóza vzniká, když krevní sraženina v hlubokém žilním systému (například bérce) omezuje průtok krve do postižené oblasti nohou. To může být spojeno se silnými bolestmi v dolních částech nohy, nebo dokonce poškozením tepen v nohách, což může znepříjemňovat pohyb a v extrémních případech bránit v chůzi.
Další komplikací může být uvolnění krevní sraženiny z místa jejího vzniku a její putování oběhem po celém těle, což je spojeno s rizikem usazení sraženiny kdekoliv v těle vedoucí k zástavě přirozeného krevního oběhu v podobě infarktu nebo mrtvice.
Nahromadění nadměrného množství tekutiny bohaté na bílkoviny (mízy) v tkáních dolních končetin způsobuje otok a bolest.
Pokud vás trápí bolesti kotníků, kolen, kyčlí nebo pánve a zároveň trpíte obezitou, je pravděpodobné, že příčinou vašich obtíží jsou nadměrná tíha a tlak vyvíjené na klouby, chrupavky, šlachy, vazy nebo svaly. Následkem tohoto stavu může dojít k natržení nebo jinému poškození v oblasti kloubů a vzniku bolestivého zánětu. Bolest a otok chodidel jsou způsobeny nadměrným tlakem, který je na ně při nadváze vyvíjen.
Jak nohám ulevit?
Dobrá zprávou je, že mnohá z těchto onemocnění jsme do jisté míry schopni vlastním počínáním ovlivnit. Změny režimu a zavedení nových návyků, jako jsou protahování, pravidelný pohyb, pitný režim spolu s nošením kompresního prádla, případně užívání přípravků podporující zdraví našich cév přináší pozitivní změny a úlevu od bolesti nohou a otoku. Pro nejlepší výsledky je ideální osvojit si hned několik nových návyků najednou a svým nohám tak co nejvíce ulevit. Jak tedy na to?
Buďte aktivní
Vyberte si pohyb, který vám vaše zdravotní kondice umožní. Nemusí se jednat hned o běh ani intenzivní cvičení, pravidelná procházka, například do parku, obchodu nebo kolem domu k rozproudění krve v dolních končetinách postačí. Snížení hmotnosti vede ke snížení zatížení dolních končetin a úlevě od bolesti nohou a jiných onemocnění a přispívá ke zlepšení kvality života. I tak malý úbytek na váze jako 5 % vaší aktuální váhy vaše klouby pocítí a uleví se jim.
Protahujte a posilujte nohy
Některá cvičení, která rozproudí krev v nohách, jako například natahování, protahování a propínání lýtek lze provádět nejenom vestoje, ale i vsedě. Masírujte nohy směrem od chodidel nahoru k lýtkům a výše, podpoříte tím zpětný tok krve.
Používejte kompresní pomůcky
Kompresní ponožky, podkolenky nebo punčocháče vytvářejí na kotníky, lýtka a případně horní část nohou neustálý tlak. Pokud je jemný, povzbudí cévy dolních končetin k rozšíření a to podpoří cirkulaci krve.
Pijte hodně vody
Dostatečný příjem tekutin, hlavně vody, ovocných nebo zeleninových šťáv a bylinných čajů, je skvělý pro celé naše tělo. Hydratace podporuje optimální fungování vnitřních orgánů, jako jsou například játra nebo ledviny, má pozitivní vliv na kvalitu kůže a rovněž umožňuje optimální tok krve.
Omezte příjem soli
Vyvarujte se konzumace příliš velkého množství soli, obzvláště pokud máte vysoký krevní tlak. Sůl totiž může vést k zadržování vody v nohách a otokům. Omezte konzumaci uzenin, jídla nepřisolujte, u polotovarů sledujte štítky s nutričními hodnotami a obsahem soli.
S výběrem vhodného přípravku si nechte poradit v lékárně
Jste zvyklí si bolavé nohy promazávat čímkoliv, co máte po ruce? Kromě úlevy od svých obtíží tím však můžete přispět ke zdraví svých cév. Tzv. venofarmaka zvyšují napětí žilní stěny a odolnost cév. Jedním z nich je diosmin, jedná se o látku přírodního původu ze skupiny flavonoidů podporující zpevnění žilní stěny. Pro rychlou úlevu může posloužit sprej s obsahem diosminu (Diozzspray), který lze v okamžiku nanést takřka kdekoliv, dokonce i přes punčocháče. Dlouhodobě je vhodné užívat venofarmaka ve formě tablet (Diozen).
(lexi)
Zdroj:
https://www.hoodmwr.com/can-being-overweight-cause-leg-pain/