Může dítě se syndromem Prader-Willi na dětský tábor?
Organizátoři letního tábora respektive oddílový vedoucí, který bude mít na starosti dítě se syndromem Prader Willi, by měl být dobře informováni o tom, co tato nemoc přináší. A patřičně se snažit připravit na případné nestandardní situace, které mohou nastat.
Na táboře je větší chuť k jídlu
Na táboře jídlo většinou pro děti dostává větší význam. Není na každém rohu stánek nebo automat s pamlsky a děti jsou celý den v pohybu. Mají také většinou daleko větší výdej energie než v běžném životě. A proto pokud někdo dostane od rodičů balík s dobrotami, hned je jeho stan obklopen chumlem kamarádů, kteří doufají, že taky kousek dostanou. Tyto okolnosti, které nejsou u zdravých dětí problém, výrazně ztěžují dohled nad dětmi se syndromem Prader Willi.
#IMG#Není tábor jako tábor
Dětské tábory jsou řazeny mezi zotavovací akce, kterých se mohou účastnit děti s ohledem na svůj zdravotní stav a věk. Příslušný praktický lékař posuzuje, zda zdravotní stav dítěte a jeho věk odpovídá druhu zotavovací akce a své vyjádření uvede v přihlášce.
Provozovatel smí přijmout jen dítě, které je k účasti zdravotně, fyzicky a psychicky způsobilé.
Rodiče nebo zákonný zástupce dítěte předloží v den odjezdu písemné prohlášení, v němž je uvedeno, zda lékař nenařídil dítěti změnu režimu nebo zda dítě nejeví známky akutního onemocnění a zda nebylo ve styku s osobami, které onemocněly přenosnou nemocí. Zdravotník tábora tato prohlášení převezme, seznámí se podrobněji s případnými omezeními, s užívanými léky, dietními opatřeními atp., seznámí s nimi také hlavního vedoucího.
Existují 3 typy táborů:
- běžné
- integrované – tábor i pro děti z rizikových skupin nebo se zdravotním postižením, kdy alespoň 20 % účastníků je z takto postižené populace
- ozdravné – určené pouze pro děti se zdravotním postižením
Pokud se rodiče domnívají, že jejich dítě s PWS je táborového soužití za určitých podmínek schopno, je nejvhodnější domluvit se v dostatečném předstihu s organizátory akce, zda budou moci věnovat dítěti patřičnou péči a dohled. Lze předpokládat, že na integrovaných a ozdravných táborech budou na tyto věci lépe připraveni. Určitě dětem s PWS není tento druh trávení prázdnin úplně zapovězen, zvýšená pohybová aktivita může jen prospět.
(zep)
Zdroj: Jaromír Harmach a pracovníci oddělení vzdělávání IDM. Tábory a jiné zotavovací akce. IDM MŠMT, Praha, 2004.