V prostoru středního ucha se na rozdíl od kůže nebo nosních sliznic za normálních okolností bakterie ani viry nevyskytují. Pokud si ale mikroorganismy najdou svoji cestu i do středního ucha, vznikne pak nepříjemné onemocnění.
Typické projevy
Onemocnění často začíná jako „normální“ rýma nebo nachlazení. Samotný zánět středního ucha je ale bolestivé onemocnění, které se projevuje:
- bolestmi hlavy a uší, dítě se „tahá“ za uši, sahá si na hlavičku,
- neutišitelným pláčem,
- horečkou,
- podrážděností,
- zhoršeným sluchem,
- problémy s rovnováhou.
Příčinou nejen viry
Nákaza středouší obvykle následuje po virové infekci. V 80 % případů je příčinou akutního zánětu středního ucha virová infekce sliznice horních cest dýchacích. Běžnými původci jsou například chřipkové viry.
Přidat se ovšem mohou i bakterie přirozeně se vyskytující v nosohltanu. Pokud se namnoží a proniknou Eustachovou trubicí do středního ucha, mohou zde způsobit nemalé problémy. Tímto způsobem vzniká bakteriální infekce středouší. Nejčastějšími bakteriemi, které se na ní podílejí, jsou pneumokoky.
Pozor na chronické záněty
Bakterie jsou sice příčinou akutního zánětu středního ucha jen u jedné pětiny případů, většinou ale u pacientů s opakovanými nebo chronickými záněty nosní sliznice nebo vedlejších nosních dutin. Postiženy mohou být i děti s chronicky zvětšenými krčními i nosními mandlemi. Pokud se v bubínku nachází nějaká trhlina, mohou bakterie do středouší proniknout i z vnějšího zvukovodu. To se ale stává jen velmi zřídka.
Nepodceňujte příznaky
Neléčený zánět středního ucha může skončit vážnými komplikacemi, jako je zánět mozkových blan a přítomnost bakterií v krvi. Proto není na místě infekci středního ucha podceňovat. Při prvních příznacích se vydejte k dětskému lékaři.
(hak)
Zdroj: http://www.apotheken-umschau.de/Mittelohrentzuendung-akut