Jak omezit rizika spojená s přenosem covidu-19 při vánočním setkávání?
Vánoční svátky se kvapem blíží, a ač si řada lidí myslela, že nebude letos muset řešit podobné dilema jako minulý rok – jak a s kým se v pandemické situaci setkat, abychom se vzájemně neohrozili na zdraví, rok se s rokem sešel a nelehké rozhodování je opět na pořadu dne. Přesto je tento rok trochu jiné: pro někoho díky dostupnému očkování méně komplikované, na druhou stranu vzhledem k různorodosti možných rodinných situací snad ještě komplikovanější. Jaká rizika při plánování vánočního setkávání zvážit a co udělat pro to, abyste je maximálně omezili? Praktické návody nám nabídl člen Mezioborové skupiny pro epidemické skupiny (MeSES) a České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a praktický lékař pro děti a dorost MUDr. Daniel Dražan.
Během vánočních svátků se setkáváme s rodinou, a na jednom místě se tak potkávají lidé z různorodých skupiny, různého věku, v různé osobní situaci a v různém zdravotním stavu. Pravidla bezpečného setkávání na veřejnosti jsou daná nařízeními ministerstva zdravotnictví, ale při neveřejných příležitostech je zodpovědnost za jejich nastavení na nás. Zvážením rizikových faktorů a jejich maximálním omezením se vyhneme zbytečnému nakažení rodinného příslušníka či přítele. Prožitím příjemných vánočních svátků jistě nikdo z nás nechce ohrozit nejen vlastní zdraví, ale především vystavit zbytečnému riziku své blízké.
Nejnovější stanovisko MeSES právě na kritičnost svátečního období upozorňuje: „Při zásadní změně kontaktních vzorců, k jakým dochází v období Vánoc, vzniknou nové kontakty mezi lidmi, kteří nejsou chráněni imunitou, a nakaženými. Zvlášť rizikové na období Vánoc je zvýšení kontaktu napříč generacemi, kdy se setkávají celé rodiny, včetně prarodičů. Pokud nechceme, aby období Vánoc a přelomu roku vedlo k mnoha dalším, zbytečným onemocněním, je zásadní co nejvíce snížit virovou nálož v populaci před svátky a přijmout opatření k zabránění přenosu nákazy na starší a obzvláště ohrožené osoby.“
Ideální situace nabízí celkem „normální“ prožití Vánoc. V opačném případě neodkládejte respirátor
Vánoční svátky lze podle MUDr. Dražana v širším rodinném kruhu strávit relativně bezpečně, pokud je k jejich plánování přistupováno s náležitou opatrností a jsou při nich dodržována určitá preventivní opatření. „V ideálním případě,“ říká MUDr. Dražan, „by měli být všichni účastníci očkovaní. Na události, kde budou všichni očkovaní a nikdo nebude spadat do rizikových kategorií (senioři, chronicky nemocní, těhotné ženy), není nezbytné mít během setkání nasazené respirátory.“ Potřeba používání respirátorů podle něj narůstá s počtem neočkovaných a rizikových osob ve skupině.
Identifikujte rizika a jejich kombinace. Poté se snažte rizika omezit
V prvé řadě by se společných setkání neměl účastnit nikdo, kdo má příznaky respiračního onemocnění. Takový člověk (případně i členové jeho domácnosti a kontakty) by měl zůstat v izolaci a svůj zdravotní stav telefonicky zkonzultovat s lékařem.
Poté je třeba vzít v potaz, zda jsou osoby účastnící se setkání očkované a kolika dávkami vakcíny. Počet dávek je důležitějším faktorem u starších věkových skupin, u nichž může být imunita získaná očkováním dvěma dávkami po delším čase už vyvanulá. Samozřejmě to neznamená, že ani plně očkovaný se nemůže covidem-19 nakazit, vakcinace ale zpravidla zmírňuje průběh onemocnění a podle dostupných důkazů snižuje šíření momentálně nejrozšířenější varianty nového koronaviru o 63 %.
Také prodělání covidu-19 v nedávné době může jistou míru ochrany proti nákaze poskytnout, její míra je ale vzhledem k měnící se hladině protilátek v čase a roli buněčné imunity v celé záležitosti nejasná. Ač se někteří neočkovaní prokazují po prodělání covidu-19 vyšetřením protilátek, žádnou záruku bezinfekčnosti to podle MUDr. Dražana neposkytuje: „Vyšetření protilátek není přínosem, v maximálním bezpečí pro sebe i své okolí je osoba, která je očkovaná, bez ohledu na to, zda prodělala, nebo neprodělala onemocnění a zda má, nebo nemá protilátky.“
Dalším důležitým hlediskem pro zvážení rizik je, zda účastníci patří do některé z rizikových skupin. „Samozřejmě největší riziko vážného onemocnění je pro neočkovanou osobu spadající do rizikových kategorií,“ upřesnil MUDr. Dražan a dodal: „Je však potřeba si uvědomit, že riziko závažného průběhu nemoci je mnohem vyšší u osoby, která spadá do rizikových skupin a je očkovaná, než u osoby, která do nich nespadá a očkovaná není.“ Pokud je ve skupině někdo takový, pak by tedy měli mít nasazený respirátor všichni účastníci sekání.
__________
Na co brát zřetel pri vánočních setkáních:
- přítomnost příznaků respiračního onemocnění,
- podstoupení očkování a počet aplikovaných dávek,
- prodělání covidu-19 v nedávné době,
- preventivní podstoupení testů na covid-19,
- přináležitost k rizikové skupině,
- dodržování preventivních opatření.
__________
Před setkáním je dobré se preventivně otestovat. Čím blíže setkání, tím lépe
MUDr. Dražana jsme se ptali také na to, zda má smysl se před setkáním společně otestovat, případně kdy. Podle něj preventivní testování na covid-19 smysl má, zejména je vhodné, když se setkání účastní neočkovaní a příslušníci rizikových skupin. Aby však byly výsledky testování vypovídající, musí se provést u všech účastníků, tedy i u očkovaných a pokud možno co nejblíže termínu setkání.
I další preventivní opatření mají stále smysl, vedou k dalšímu omezení rizik
Základním preventivním opatřením, které MUDr. Dražan uvádí, je nošení respirátorů. Pokud je ale kombinováno ještě s dalšími, přispívá to k omezení rizik nákazy. Od věci podle něj není snížit možnost nákazy i dodržováním dostatečných rozestupů, pravidelným větráním místností a úpravou délky setkání (zde platí úměra čím delší bude, tím je při přítomnosti infekční osoby riziko nákazy větší). Pokud to počasí dovolí, můžete také setkání ve vnitřních prostorech nahradit setkáním venku, které je podle něj z hlediska přenosu nemoci výrazně bezpečnější.
(pok)
Zdroje:
https://covid.gov.cz/situace/volny-cas/setkavani-vecirky-rodinne-oslavy
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/daily-life-coping/holidays/celebrations.html
https://www.gov.uk/guidance/guidance-for-the-christmas-period#meeting-friends-and-family
https://covid.gov.cz/situace/testovani/jak-se-nechat-otestovat