Děti v ohrožení
Důvodem, proč zánět středního ucha obvykle následuje infekci horních dýchacích cest, je existence Eustachovy trubice. Ta propojuje nosohltan se středouším a umožňuje tak prostup virů či bakterií. Anatomické poměry této oblasti se u dětí v porovnání s dospělými trochu liší, což je u dětí příčinou snadnějšího přestupu infekce z nosohltanu či ucpání Eustachových trubic zvětšenými nosními mandlemi s následným vznikem zánětu v uzavřeném středouší.
Víte, že...
"Síra – rozpouští hlen, tím napomáhá jeho uvolnění a snazšímu vysmrkání. Zároveň je antibakteriální a působí desinfekčně – viry a bakterie se tedy nemnoží, nebo se jejich množení výrazně zpomaluje. Síra také pomáhá obnovovat buňky nosní sliznice – to oceníte zejména v průběhu těžší rýmy. Její velmi důležitou vlastností je, že pomáhá předcházet vzniku infekce, používání solného roztoku z obsahem síry je tedy ideální pro prevenci rýmy a onemocnění horních cest dýchacích."
Více na www.nosni-hygiena.cz
Bolestivé a nebezpečné
Akutní zánět středního ucha se rozvíjí rychle, nejčastěji během noci, když dotyčný leží. Nemocného vzbudí bolest ucha a zvýšená teplota, případě se mohou přidružit další příznaky, jako zvracení, průjem, zhoršení sluchu, narušení rovnováhy či bolest hlavy. Velmi malé děti na zánět reagují pláčem, neklidem a poruchou spánku. Ve středouší se hromadí tekutina, která nemá kam odtékat. Výsledkem je zvyšující se tlak, který může vést k samovolnému protržení bubínku s okamžitou úlevou. Opakované záněty středního ucha mohou způsobit postižení sluchu, hrozí však i jiné závažné komplikace, jako je přestup infekce do oblasti mozku se všemi svými možnými důsledky.
Léčba akutního zánětu středouší spočívá v podávání ušních a nosních kapek působících proti zánětu, léků proti bolesti a teplotě a často také antibiotik. Nezřídka je nutná takzvaná paracentéza, kdy je lékařem provedeno proříznutí bubínku. V případě opakovaných zánětů je někdy vhodný chirurgický zákrok (například odstranění nosních mandlí).
Jak zánětu předejít
Mezi základní opatření, kterými můžeme riziko vzniku zánětu středouší snížit, patří:
- předcházení nachlazení (důslednou hygienou rukou, posilováním imunity, vhodným oblékáním a podobně),
- očkování proti pneumokokům a sezónní chřipce,
- pravidelná preventivní očista nosu nosními výplachy, v případě již přítomné rýmy je pak vedle výplachů a aplikace doporučených léků nutné důkladné smrkání, případně odsávání hlenů malým dětem,
- vyhýbání se pobytu v zakouřeném prostředí (pasivní kouření u dětí prokazatelně zvyšuje riziko vzniku zánětu středního ucha),
- kojení miminek alespoň do šestého měsíce věku.
(veri)
Zdroj: http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ear-infections/basics/definition/con-20014260
www.nosni-hygiena.cz