Pneumokok je jednou z nejčastějších bakteriálních příčin akutního zánětu středního ucha. Tato nemoc bývá pro dítě dost nepříjemným zážitkem, a navíc může mít i trvalé následky. Záněty středouší totiž mohou způsobit ohluchnutí, a nejen to.
Rizika opakovaných zánětů
Ve středním uchu se nachází tzv. převodní systém – kůstky zvané kladívko, kovadlinka a třmínek. Za normálních okolností jsou obklopeny vzduchem, jehož tlak ve vnitřním uchu vyrovnává Eustachova trubice. Když se při zánětu naplní středoušní dutina tekutinou, vibrace nejsou správně přenášeny. Výsledkem je zhoršení sluchu, přičemž intenzita potíží je různá. Dítě zkrátka slyší zastřeně nebo vůbec. Tento typ poškození sluchu je přechodný a dočasný. Když se ale záněty opakují, může být zasažen bubínek, převodní kůstky nebo vnitřní ucho, kde je zvuk měněn na nervové impulzy. Taková ztráta sluchu už může být trvalá.
I dočasná hluchota škodí
Myslíte si, že chvíli neslyšet zas až tak nevadí? Není to pravda. Problém je v tom, že záněty středního ucha jsou nejčastější v předškolním věku. Zhoršení sluchu tak dítě postihne v období, kdy se učí mluvit a kdy je pro něj poslech hovoru ostatních zásadní. Když neslyší, nemá možnost naučit se mluvit odposlechem okolí.
S uchem vždy k lékaři
Začne-li si dítě stěžovat na bolesti v uchu, nebo dokonce ztrátu sluchu, je třeba vyhledat lékaře specialistu. Jde o ambulanci ORL čili ušní, nosní a krční. Pokud bude skutečně hrozit zhoršení sluchu nebo porucha vývoje řeči, pošle vás otorinolaryngolog ještě na audiologii nebo ke klinickému logopedovi. Audiologické vyšetření zhodnotí jakoukoli míru poškození sluchu, a to i u velmi malého a nespolupracujícího dítěte. Pak je možno určit, zda je přítomné poškození středního ucha. Klinický logoped zhodnotí aktuální jazykové schopnosti dítěte a v případě nějakého nedostatku doporučí řešení.
Obrana existuje
Před opakovanými těžkými pneumokokovými infekcemi může vašeho potomka ochránit očkování. Chcete-li mu ušetřit zbytečné trápení, zeptejte se na vakcínu dětského lékaře.
(pez)
Zdroj:
http://www.asha.org
Ramakrishnan K., Sparks R. A., Berryhill W. E. Diagnosis and treatment of otitis media. Am Fam Physician. 2007 Dec 1; 76 (11): 1650–8. Review. Erratum in: Am Fam Physician. 2008 Jul 1; 78 (1): 30. Dosage error in article text. PubMed PMID: 18092706.