Kojení je pro miminka nejlepší výživa. Jako takové velmi významně zlepšuje stav imunity dítěte a přináší i řadu dalších pozitiv. Minimálně to, že jde o jídlo vždy a snadno dostupné, sterilní a s optimální teplotou. Naproti tomu nekojené děti mají již v prvních 6 měsících života významně větší sklony k zánětům středního ucha, průjmům a infekcím obecně. Celoživotně jsou pak více ohroženy vznikem astmatu, ekzému, obezity či cukrovky II. typu a řadou dalších zdravotních problémů.
Kojení lze natrénovat
Potíže s kojením mohou být vyvolány například nedostatečným zotavením ženy z traumatického porodu, emocionálními problémy nebo fyzickými potížemi. K těm patří například nízká tvorba mateřského mléka, záněty prsu, praskliny bradavek a další. Pozitivní zprávou je to, že správná technika kojení se dá naučit, ideálně pod vedením zkušené poradkyně.
Řešení únavy i depresí
Přivést na svět dítě může být pro ženu výraznou fyzickou zátěží, zejména jedná-li se například o porod císařským řezem. Jde však hlavně o událost, která zcela mění rodinné vztahy. U rodičky se proto mohou objevit i změny v rovině psychické. Která homeopatika lze doporučit?
- Arnica montana 9CH – základní lék podporující hojení porodních poranění a následnou rekonvalescenci. V případě porodu císařským řezem je vhodná kombinace tohoto preparátu s lékem Staphisagria 9CH. Užívá se 5 granulí jednou denně po celou dobu šestinedělí.
- China rubra 5CH – přípravek vhodný při slabosti po porodu, která je vyvolaná ztrátou krve či velkým pocením. Nicméně je to lék vhodný i pro období kojení s velkou produkcí mateřského mléka. Dávkování je 2× denně 5 granulí.
- Sepia officinalis 15CH – preparát pomáhající tehdy, když se po porodu dostaví deprese s odporem k jakékoliv společnosti a snaze utěšovat. Žena chce být sama a pokusy o rozptýlení ji spíše dráždí. V tělesné rovině ji může obtěžovat pocit prázdného břicha. Aplikuje se 1–2× denně 5 granulí.
- Ignatia amara 15CH – mírní deprese a smutek, které jsou zapříčiněny například postojem partnera a rodiny k novorozenci nebo narozením dítěte opačného pohlaví, než si žena či partneři přáli. Lék pomáhá i při jiných situacích, které vedou k uzavření ženy do sebe a k tichému pláči, případně k výkyvům nálad od deprese až k hysterickým výlevům. Užívá se 1–2× denně 5 granulí.
- Pulsatilla 15CH – lék pro ženy, které se obtížně srovnávají se životní změnou, jsou plačtivé a mají pocit, že novou roli matky nezvládají. Potřebují fyzickou a především emocionální podporu okolí. Dávkování je 1–2× denně 5 granulí.
Pozor na zablokovaný mlékovod a zánět prsu
V prvním stadiu jde lidově řečeno o „zaražené mléko“. Jedná se o stav, kdy kojením nedochází k úplnému vyprázdnění prsu, což vede ke vzniku tvrdých a bolestivých uzlů. Pokud se potíž neřeší včas, může dojít k bakteriální infekci a v prsu se rozvine zánět. Tento problém postihuje až 10 % kojících žen. Prevencí je pravidelné kojení, zejména v noci, s případným odsátím přebytečného mléka. Dále jsou vhodné masáže prsu a dostatečný příjem tekutin. Úlevu přinesou i aplikace teplých obkladů před kojením a studených po něm. V případě zánětu je ale nutná návštěva lékaře a případně nasazení antibiotik. Pomoci mohou následující homeopatika.
- Apis mellifica 15CH – zabírá tehdy, je-li prs oteklý a žena si stěžuje na bodavé a pálivé bolesti. Stav může zlepšit studený obklad.
- Belladonna 9CH – preparát vhodný tehdy, kdy již hrozí zánět a může nastupovat horečka. Žena má pulsující bolesti prsu, který je oteklý, tvrdý a červený. Mohou být vidět i zarudlé pruhy vycházející od bradavky. Bolest zhoršují dotek a otřesy.
- Bryonia 9CH – úlevu přináší v případě, když je prs tvrdý, bolestivý a citlivý na jakýkoliv pohyb. Stav zlepšuje například velmi těsná podprsenka. Teplo, třeba v podobě obkladu, bolest zhoršuje.
- Phytolacca decandra 9CH – lze nasadit tehdy, jsou-li v prsech bolestivé uzlíky. Potíže se zhoršují při kojení.
- Pulsatilla 9CH – řeší problém, když ženy mají hodně mléka, ale jeho množství může být proměnlivé. Dotyčné mohou být mírné a plačtivé osoby.
Dávkování výše zmíněných léků je 3–4× denně 5 granulí.
Co vyléčí praskliny
Popraskané bradavky mohou být velmi bolestivé. Kojení je pak utrpením. Důležité je, aby dítě správně sálo. Pokud se již praskliny objeví, je potřeba zachovat pravidelnost v kojení – hladové dítě totiž saje více intenzivně. Je potřeba začít krmení méně postiženým prsem a strany často střídat. Bradavky je dobré ošetřovat vhodným krémem, udržovat je v suchu, případně občas vystavit slunci. Homeopatie nabízí na tento problém níže uvedené léky.
- Nitricum acidum 9CH – zabírá na praskliny vypadající jako od říznutí nožem, které jsou „až do živého“. Bývají velice bolestivé a mohou i krvácet.
- Graphites 15CH – přípravek vhodný na praskliny, ze kterých vytéká medově zbarvený sekret.
- Chamomilla 15CH – je vhodným lékem tehdy, jsou-li praskliny na zanícených, velmi citlivých a bolestivých bradavkách. Žena bývá podrážděná a vzteklá.
- Phytolacca decandra 9CH – řešení v případě, kdy jsou bradavky popraskané, bolestivé a bolest při kojení vyzařuje do celého těla.
Dávkování výše uvedených léků je 2× denně 5 granulí.
Syndrom bělavé bradavky
Jedná se o soubor příznaků, které se objevují v těhotenství a po porodu se zlepší. Nicméně u řady žen mohou tyto potíže přetrvávat a značně znepříjemňovat kojení. Jde o stažení (křeč) cév v bradavce, která pak zbělá. To je doprovázeno různě dlouho trvající intenzivní bolestí, kterou zlepšují teplé obklady. Stav znepříjemňují i migrény a nesnášenlivost chladu. Z homeopatik lze doporučit následující.
- Cuprum metallicum 9CH – lék na akutní stav, podává se i v 10minutovém intervalu, preventivně pak 2× denně.
- Phytolacca decandra 9CH – o tomto preparátu již byla zmínka, může se kombinovat s lékem Cuprum metallicum.
- Pulsatilla 15CH – pomáhá tehdy, když je prs studený a mramorovaný. Žena bývá zimomřivá a plačtivá.
- Chamomilla 15CH – lék pro ženy přecitlivělé na bolest, které při potížích reagují podrážděně až hystericky.
Dávkování výše zmíněných preparátů je 2–3× denně 5 granulí.
Nedostatek mléka
Tento problém je možné řešit opakovanou stimulací prsu častým kojením, ideálně každé 2 hodiny. Podpořit tvorbu mléka pomáhá i použití odsávačky a vyšší příjem tekutin. A která homeopatika lze využít?
- Ricinus communis 5CH – lék pomáhající především první dny po porodu. Zlepšuje „nastartování“ tvorby mléka, zejména tehdy, když není možný trvalý kontakt s miminkem. Lze jej použít také v době tzv. laktačních krizí. Podává se 3–5× denně 5 granulí.
- Pulsatilla 5CH – zabírá v případě, je-li mléko vodnaté a řídké. Žena bývá často jemná a plačtivá.
- Calcarea carbonica 9CH – pomáhá matkám, jejichž prsa jsou nalitá a bolestivá, ale mléko se netvoří dostatečně. Tyto ženy bývají úzkostné, slabé a celkově zpomalené. Dávkování je 3× denně 5 granulí.
Odstavení kojence
K usměrnění produkce mléka by mělo vést omezení příjmu dítětem. Mělo by se kojit jen z jednoho prsu, po krmení jsou vhodné studené obklady.
- Calcarea carbonica 15CH – lék v uvedeném ředění pozitivně reguluje tvorbu mléka.
- Ricinus communis 30CH – v tomto ředění jde o vhodný přípravek pomáhající při postupném odstavování kojence.
- Pulsatilla 30CH – usnadňuje odstavení při velké produkci mléka. Ideální preparát pro situaci, kdy matka odstavení vnímá jako ztrátu, což u ní vyvolává plačtivé nálady.
Tyto léky podáváme 2× denně 5 granulí.