Vnitřní povrch průdušek je pokryt hlenem zachycujícím prach, který by jinak mohl způsobit dráždění. V případě infekce dochází k podráždění a zánětu dýchacích cest, což vede ke zvýšené produkci hlenu. Tělo se ho pak zbavuje kašlem a tento stav se nazývá zánětem průdušek, odborně bronchitidou.
- Akutní bronchitida je dočasný zánět, který trvá asi tři týdny a typicky přichází v zimních měsících. Objevuje se v každém věku, ale nejčastěji u předškolních dětí. Běžně jí předchází nachlazení, bolest v krku nebo chřipka.
- Chronická bronchitida je projevem chronické obstrukční plicní nemoci a jde o vlhký kašel trvající alespoň tři měsíce v roce a dva roky po sobě. Vyskytuje se především u osob starších 40 let.
Při bronchitidě je důležité přestat kouřit, protože kouř a v něm obsažené chemikálie onemocnění zhoršují a nesou v sobě riziko rozvoje chronické obstrukční plicní nemoci.
Na akutní bronchitidu postačí domácí léčba
Klasickou akutní bronchitidu můžete léčit sami doma, odpočívat, zvýšit příjem tekutin a podpořit vykašlávání volně prodejnými léky. Jako u všech potíží je vhodnější volit registrovaná léčiva, ne pouze doplňky stravy. Pokud dáváte přednost přírodním přípravkům, můžete vyzkoušet lék Bronchipret, buď ve formě tablet s extraktem z prvosenky a tymiánu, nebo ve formě sirupu s extrakty z tymiánu a břečťanu. Je vhodný při zvýšeném zahlenění a kašli.
Co všechno potřebujete vědět o Bronchipretu?
Látky obsažené v Bronchipretu podporují přirozenou čisticí schopnost dýchacích cest a rozpouští hlen, čímž usnadňují jeho vykašlávání. Kromě toho dochází i ke zvýšení produkce hlenu a uvolnění průdušek. Oba extrakty se v působení vzájemně doplňují, a jejich výsledný účinek je tak ještě zesílen. V laboratorních podmínkách byl u nich pozorován i mírný antibakteriální a antivirový vliv na běžné původce kašle.
Tablety jsou určeny pacientům starším 12 let a sirup je možné podávat dětem již od 1 roku věku.
Nežádoucí účinky (kromě případných alergických reakcí) prakticky nebyly pozorovány, obsažené účinné látky také nemají vliv na případné další užívané léky. Další informace o léku naleznete na www.bronchipret.cz.
Kdy raději zajít k lékaři?
Lékaře navštivte, pokud jsou vaše potíže nezvyklé, velmi silné nebo trvají déle než tři týdny. Dalšími varovnými příznaky jsou:
- horečka trvající více než tři dny,
- vykašlávání krve,
- srdeční nebo plicní onemocnění (astma, srdeční selhání apod.),
- rostoucí dušnost.
Lékař vyloučí závažnější zápal plic (pneumonii), případně doplní další vyšetření plic.
(mir)
Zdroj:
https://www.nhs.uk/conditions/bronchitis/
Souhrn údajů o přípravku Bronchipret tymián a prvosenka, dostupné na www.sukl.cz.