Operace kyčle nebo kolena může být dnes naprosto přesná, díky robotem navigované operaci
Stále častějším problémem nejen starších lidí, ale i sportovců bývá opotřebení chrupavky kolenního kloubu, mnohdy je nezbytné přistoupit k totální endoprotéze.
Stále častějším problémem nejen starších lidí, ale i sportovců bývá opotřebení chrupavky kolenního kloubu, mnohdy je nezbytné přistoupit k totální endoprotéze. Dnes však při operaci pomáhají počítače, které navigují lékaře a pomáhají s usazením implantátu s naprostou přesností. Operace se tak stává přesnější, bez komplikací a pacient bývá rychleji uveden zpět do běžného života.
Opotřebování chrupavky nesouvisí jen s věkem či nadváhou. Významnou roli hraje také nadměrná jednostranná zátěž, řada vrcholových sportovců má potíže s kolenními klouby ještě v průběhu své kariéry. Výměna kolenního kloubu tak bývá stále častější operací a mnohdy nevyhnutelným řešením.
Chirurgie a výpočetní technika
Moderní počítačové systémy a inteligentní roboti pomáhají lékařům snížit množství chyb na minimum. Takovým pomocníkem je i přístroj OrthoPilot, vyvinutý společností B. Braun. OrthoPilot umožní chirurgům důkladně zanalyzovat situaci ještě před samotnou operací, poté je provádí celým procesem a naviguje lékaře k správnému usazení protézy. Celá operace trvá zhruba hodinu a pacient po krátkodobé rehabilitaci odchází bez komplikací.
Vysoká úspěšnost operací
Úspěšnost takových navigovaných operací je poměrně vysoká. Neúspěšné jsou zhruba tři operace ze sta. Životnost protéz bývá různá. Výdrž endoprotézy závisí na tom, jak moc ji pacient zatěžuje. Jinou životnost bude mít náhrada u sedmdesátiletého pacienta než u třicetiletého aktivního sportovce. Obecně však platí, že bezbolestný pohyb je zajištěn minimálně na deset let.
„Pro dobrou funkci implantátu je třeba splnit několik podmínek. V zásadě je možné říci, že jde o správnou indikaci, předoperační přípravu pacienta, korektní implantaci endoprotézy a kvalitní pooperační péči. Dále je nutné kvalitní technické vybavení operačního sálu, zkušený personál, osvědčená kloubní náhrada,“ uvádí primář ortopedického oddělení Nemocnice v Novém Městě na Moravě Jaromír Chroustovský.
Důvodem dnes snazší a rychlejší operace výměny kolenního kloubu je navigace v ortopedii. Počítačový systém zvaný OrthoPilot naviguje chirurga s naprostou přesností, nasimuluje jednotlivé situace, ukáže přesně kde a jak vést řez a také jak umístit náhradu kloubu. Funguje to jako autopilot v letadle, který vede letadlo ke svému cíli a je potřeba jen malého zásahu, přitom profesionálního dohledu pilota.
Jak funguje OrthoPilot
Přístroj Aesculap OrthoPilotop vyvinutý společností B. Braun používá stereooptickou infračervenou kameru pro registraci prostorové pozice infračervených světelných zdrojů.
Lékaři zavedou speciální sondy, které vysílají infračervené světlo a propojí je s OrthoPilotem, poté pohybují s nohou pacienta různými směry. Díky kameře, která vidí infračerveně, dostane počítač přesné informace, na základě kterých vymodeluje přesný tvar kloubu. Lékařům tak systém sdělí, jakým směrem vést řez a kam přesně umístit endoprotézu, aby poloha co nejvíce odpovídala původní poloze kloubu. Celá operace trvá zhruba hodinu.
Do chirurgie tak stále více proniká moderní výpočetní technika. Inteligentní roboti a počítačové systémy usnadňují práci lékařů a snižují množství chyb na možné minimum. OrthoPilot tak pomáhá lékařům při výměnách kolen nebo kyčlí.
Studie uvádějí, že bez použití navigačních přístrojů se až u 25 procent případů mohou objevit drobné odchylky od fyziologicky ideálního stavu. Ty mohou snížit životnost náhradního kloubu a v extrémním případě musí pacient už za několik let na další operaci.