Dieta u osteoporózy – více vápníku, ale bez tloustnutí
Lidé s osteoporózou i bez ní stále podceňují příznivý vliv vápníku na jejich kosti. Možná se jen bojí, že ztloustnou, protože hlavním zdrojem vápníku jsou zejména mléčné výrobky. A ty jsou nejen zdravé, ale mohou být i pěkně tučné...
Kolik vápníku si tělo žádá?
Hodně. Dospělým se obecně doporučuje zkonzumovat 1 000 miligramů (mg) vápníku denně. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by ženy po menopauze a muži nad 65 let měli zvýšit jeho příjem až na 1 300 mg.
Více vápníku znamená silnější kosti
Mají lidé při svých stravovacích návycích opravdu tak nedostatečný přísun vápníku? A chrání opravdu vápník naše kosti? Ano, přísun vápníku v běžné stravě je nedostatečný – výzkum prokázal, že průměrný příjem lidí je jen 600 mg denně, a to nestačí. Ano, jeho zvýšení chrání kosti proti zlomeninám o celých 50 %, takže pokud ho máte málo, máte dvakrát větší riziko zlomeniny. Stropem je příjem 2 500 mg denně, poté se zvyšuje riziko ledvinných kamenů.
Proč je nutné mít tak vysoký příjem vápníku
Ze dvou důvodů, kvůli jeho špatnému vstřebávání vápníků a nedostatečnému ukládání vápníku do kostí. Během života jsme totiž schopni vstřebat jen asi 10 % vápníku, který jsme nějakým způsobem snědli. K tomu denní ztráty močí a kůží jsou 200 mg. V případě že nám vápník chybí, tělo si ho obstará tím, že nám sáhne naši rezervu uloženou v kostech a ty pak řídnou a lámou se.
Jak zvýšit příjem vápníku, aniž bychom tloustli
Dieta bohatá na vápník neznamená, že se budeme přecpávat všemožnými mléčnými výrobky a přitom přibývat na váze. Ty jsou sice nejvíce důležité, ale jde to i bez tuku.
1. Nízkotučné potraviny
Takovými potravinami bohatými na vápník jsou mléčné výrobky s nízkým obsahem tuků (mléko, jogurt, sýr), nevykostěné ryby v konzervě (losos nebo sardinky), zelená zelenina (špenát, brokolice, zelí, kapusta), sušené ovoce, ořechy, luštěniny (fazole, čočka, hrách), žitný chléb, müsli a minerální voda.
2. Vitaminové doplňky
Prodávají se v lékárnách samostatně nebo lépe jako kombinace vápník–hořčík–zinek. Lepší je vápník ve formě kalciumkarbonátu než kalciumcitrátu. Dávku nezvyšujte najednou, ale postupně – první týden 500 mg denně, pak 1 000 mg, až klidně 1 500 mg denně. Při nežádoucích účincích není nic ztraceno, je třeba jen vyzkoušet jiný preparát.
3. Vitamin D
Je nutný pro vstřebávání vápníku. Tělo si umí vyrobit vitamin D ze sluníčka, 30 minut na slunci denně bohatě stačí. Navíc ho obsahují vajíčka, losos nebo cereálie. Kromě výše zmíněné kombinace je běžně v lékárnách k dostání vitaminový doplněk vápníku s vitaminem D, který zlepšuje jeho vstřebávání. Takové přípravky jsou určeny právě pro pacienty s osteoporózou.
(ercp)
Zdroje: Robert P. Heaney, MD: Role and Importance of Calcium in Preventing and Managing Osteoporosis. Calcium: German Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG) in cooperation with the Robert Koch Institute.