Životně důležitý i nebezpečný
Cholesterol pomáhá tělu zpracovávat tuky. Je ale také důležitou stavební složkou buněčných membrán a širokého spektra hormonů. Vysoké hladiny cholesterolu v krvi však pro lidský organismus znamenají značná rizika. Nebezpečný je tento stav zejména pro zdraví srdce a cév. Je-li totiž cholesterolu nadbytek, usazuje se v cévách. Postupně vznikají tzv. tukové pláty. Jejich tvorba je lékaři označována jako ateroskleróza neboli kornatění tepen. Pláty pozvolna snižují průtok krve v cévách a orgány a tkáně pak trpí nedostatkem kyslíku a živin. Nízký průtok krve tedy může způsobit komplikace v podobě infarktu myokardu, mozkové mrtvice či ischemické choroby dolních končetin.
Odraz životosprávy
Vysoká hladina cholesterolu v krvi neboli hypercholesterolémie je nejčastěji důsledkem nezdravého životního stylu. K rizikovým faktorům patří zejména:
- kouření,
- špatná volba stravy,
- konzumace alkoholu,
- nadváha a obezita,
- nedostatek pohybu,
- onemocnění cukrovkou.
To všechno se negativně podepisuje na metabolických pochodech v lidském organismu a může být příčinou zvýšené hladiny cholesterolu.
Když stojí za problémem geny
Za nadměrně vysokým cholesterolem však mohou stát i dědičné vlohy. Ty například způsobují vznik takzvané familiární hypercholesterolémie. Jedná se o dědičné onemocnění způsobené poruchou genů účastnících se zpracovávání cholesterolu v játrech. „Vadný“ gen se může dědit z generace na generaci, čímž se vysvětluje výskyt vysokého cholesterolu v některých rodinách. Nejvýznamnější rozdíl mezi zděděnou a získanou poruchou metabolismu cholesterolu spočívá v tom, že u familiární hypercholesterolémie je vysoký cholesterol přítomný již v dětském věku, kdežto u získané poruchy se objevuje většinou až později.
Pro zdraví rodiny
Nadměrná hladina cholesterolu v krvi dlouho nezpůsobuje žádné obtíže. U dědičných forem onemocnění se může projevit rozvojem tukového proužku v oblasti rohovky, kožními tukovými útvary na víčkách nebo cholesterolovými uzlíky v podkoží. Problém se pak nejčastěji projeví až pokročilými formami aterosklerózy. Z tohoto důvodu jsou velmi důležité prevence a léčba, jež se v případě zvýšené hladiny cholesterolu značně prolínají. Lékaři mohou množství cholesterolu snížit pomocí širokého spektra léků. Zcela zásadní je však současná změna životního stylu. Ta spočívá především v zanechání kouření, umírněném pití alkoholu, redukci zbytečných kil, konzumaci ovoce, zeleniny a potravin s nízkým obsahem živočišných tuků. Nezbytností je i pravidelný pohyb několikrát týdně po dobu alespoň 30 minut.
Zdroj: www.bhf.org.uk/heart-matters-magazine/medical/familial-hypercholesterolaemia