Po menopauze je nutné upravit jídelníček
Celý život slýcháme o ovoci a zelenině, o prospěšnosti vápníku pro kosti a zdravém jídelníčku. Přesto si většina lidí postupem času vytvoří nevhodné návyky, které jim každý den diktují, co budou jíst.
Pohlavní hormony udržují ženám zdraví
Vyvážená a pestrá strava je nejdůležitější v dětském věku, kdy se mladý organismus vyvíjí. Její význam se pak znovu zvyšuje s pokročilejším věkem, u žen především v období po menopauze. Až do menopauzy jsou totiž ženy chráněny svými pohlavními hormony před aterosklerózou a kardiovaskulárními onemocněními, tuto ochrannou bariéru však s příchodem menopauzy ztrácejí. Pohlavní hormony mizí, staré zvyky však přetrvávají dál. Tučné sýry, mastné salámy, nedostatek ovoce a zeleniny – to vše nyní může vykonat své zhoubné dílo, poškozovat cévy a důležité orgány.
Nedostatečná a jednostranně zaměřená výživa se podle lékařů podílí na vzniku většiny onemocnění, která jsou nejčastější příčinou úmrtí. Mezi tato onemocnění patří ateroskleróza koronárních cév, rakovina, mozková mrtvice, cukrovka a onemocnění jater a ledvin. Špatná výživa se podílí také na vzniku osteoporózy neboli řídnutí kostí.
Proměna po padesátce
Co se děje v těle ženy, která překročila magickou padesátku a měla by si začít užívat tu poklidnější a zaslouženě oddechovou část svého života? Kromě poklesu hladiny pohlavních hormonů se celkově zpomaluje metabolismus, výrazně se snižuje také množství kostní hmoty, což činí kosti křehčími a náchylnějšími ke zlomeninám. Vitamin D, který je potřeba pro udržení zdravých kostí, může tělo vytvářet jen při dostatku slunečního záření. Starší člověk však vitamin D již nedokáže vytvářet tak efektivně jako ve svých dvaceti letech, proto ve vyšším věku potřebuje průměrně více sluníčka než v mládí.
Vitaminy v tabletách povoleny?
Přestože největší dobrodiní může tělu poskytnout zdravá a vyvážená strava upravená na míru individuálním potřebám a zdravotnímu stavu, zvláště ve vyšším věku je možné si vypomoci také vhodnými potravními doplňky. Užívání konkrétních vitaminů, minerálů a dalších doplňků přirozené stravy je však vhodné konzultovat s lékařem. Často není potřeba nechat si vysávat peněženku drahými preparáty, postačí jednoduché jednosložkové tablety s nedostatkovým vitaminem nebo například vápníkem.
(vek)
Zdroj: healthlink.mcw.edu