Po růstovém hormonu nerostou jen svaly, ale i nos
Medicína začala vyrábět "umělý" růstový hormon, aby pomohla především nemocným dětem k vyššímu vzrůstu. Avšak mocnou sílu této látky, která pozitivně působí i na rozvoj svaloviny, objevili a následně zneužili také sportovci. Je ale užívání tohoto druhu dopingu zdraví bezpečné?
Plavat rychleji, skákat dále, zdvihat více?
Účinků růstového hormonu, mezi které patří nejen posílení svalové hmoty (podle některých i síly), ale také zlepšení celkového výkonu i tolerance zátěže, tajně využívají nejen kulturisté v posilovnách, ale i plavci, cyklisté nebo atleti. Přestože může být prvotní efekt podávání hormonu ohromující, pravidelné užívání vysokých dávek této látky představuje pro lidské tělo zdraví ohrožující zátěž.
I umělé podávání růstového hormonu může vyústit v akromegalii
Umělé podávání růstového hormonu po dostatečně dlouhou dobu v podstatě napodobí stav, kdy je hormon vytvářen samotným tělem v nepřirozeně vysokém množství. Rozvíjí se tak podobné příznaky, které dohromady tvoří onemocnění s názvem akromegalie. Proto i dopující sportovce může po čase trápit:
- bolest svalů a kloubů,
- zvětšení nosu, brady, rukou, nohou i vnitřních orgánů,
- otoky končetin,
- zvětšení prsou (gynekomastie),
- cukrovka,
- srdeční potíže,
- syndrom karpálního tunelu,
- nádor tlustého střeva.
Lékař versus černý trh
Právě kvůli těmto vedlejším a zároveň nežádoucím účinkům růstového hormonu je tato látka vázána na lékařský předpis a její podávání musí být pod kontrolou zkušeného zdravotníka. Ve skutečnosti ji však nabízí i černý trh, jenž je bohužel i dnes se sportem pevně propojen.
Užívání růstového hormonu „na černo“ pokládají odborníci dokonce za nebezpečnější než užívání déle známých anabolických steroidů coby dopingu. Některé změny, které se v těle působením růstového hormonu odehrají, jsou nevratné a mohou významně zkrátit délku i zhoršit kvalitu života.
(veri)
Zdroj: www.hgh.org