Osm překvapivých věcí, které můžou škodit srdci
Většina lidí ví, že málo pohybu a nezdravá strava jsou pro srdce pohromou. Ale co když srdíčku ubližujete i jinak a vůbec o tom nevíte?
Perex: |
Většina lidí ví, že málo pohybu a nezdravá strava jsou pro srdce pohromou. Ale co když srdíčku ubližujete i jinak a vůbec o tom nevíte?
Vybrali jsme pro vás několik drobností z běžného života, které mohou zavinit horší kondici srdce. Žádná z nich nezpůsobí srdeční onemocnění sama o sobě. Když se jich však sejde víc u člověka, který má k nemocem srdce dědičné sklony, může být zaděláno na problém. O jaké skryté záškodníky jde a jak s nimi zatočit?
- Práce na směny. Nepravidelná pracovní doba nebo práce v noci zvyšují riziko infarktu. Lidské tělo potřebuje pravidelný rytmus denní aktivity a nočního spánku. Pokud mu ho nemůžete dopřát, dbejte aspoň o to víc na zdravou stravu a pravidelný pohyb. I ty totiž při práci na směny často zanedbáváme.
- Dopravní zácpy. Každodenní hodinka za volantem v husté dopravě a obavy ze zpoždění znamenají stres. A ten je nepřítelem zdravých srdcí. Pokud se nemůžete řízení ve špičce vyhnout, vyrážejte s předstihem a jízdu si zpříjemněte klidnou hudbou nebo hovorem se spolujezdci.
- Nedostatek spánku. Máte pocit, že vás budík „zabíjí“? Pokud pravidelně spíte méně než šest hodin, může to tak být. Vysoký krevní tlak, cholesterol, obezita, cukrovka – to vše je spojeno s nedostatkem spánku a škodí srdíčku. Směřujte ke známému pravidlu: 8 hodin spánku denně.
- Časná menopauza. Pohlavní hormony estrogeny chrání ženu před mnoha nemocemi. Čím dříve přijde menopauza, tím časněji mohou vzniknout změny na cévách, které časem vedou k infarktům. Dámy, choďte pravidelně na preventivní prohlídky a hlídejte si hladinu cholesterolu i další rizikové faktory srdečních onemocnění.
- Chrápání. Říká váš partner často, že chrápete nebo ve spánku lapáte po dechu? Cítíte se přes den unavení? Poraďte se s lékařem. Můžete mít závažné a velmi časté onemocnění zvané syndrom spánkové apnoe. Tento syndrom zvyšuje riziko srdečních obtíží a výrazně zhoršuje celkovou kvalitu života. Přitom se dá účinně léčit.
- Tuk na břiše. Nadváha a obezita jsou vždy problém. Na rozložení tuku ale záleží. Lidé s „bříškem“ mají větší riziko srdečních onemocnění než ti s buclatými boky a stehny.
- Samota nebo nešťastné manželství. Smutek, stres, obavy, to vše se odráží na složení krve a zdraví srdce a cév. Pracujte na tom, abyste byli v osobním životě spokojení a domov byl pro vás oázou klidu. I malý krok může někdy znamenat velkou změnu k lepšímu: co takhle pořídit si psa?
- Příliš těžké cvičení. Netrénovaný člověk nesníží riziko srdečních nemocí tím, že jednou za rok uběhne půlmaraton. Naopak si může výrazně ublížit. Pokud nejste zvyklí sportovat, začněte postupně, třeba jen svižnými procházkami. Zátěž postupně zvyšujte a hlavně sportujte pravidelně.
(luko)
Zdroj:
www.webmd.com/heart/ss/slideshow-surprising-hurt-heart?ecd=wnl_spr_090716_socfwd_PM&ctr=wnl-spr-090716-socfwd-PM_nsl-ld-stry_1&mb=