Osm nejčastějších zranění při běhu a tipy, jak jim předcházet
Běh je módním trendem dneška. Mnoho lidí však tento způsob pohybu podceňuje, což vede k různým zraněním. Prozradíme, co nepříjemného vás může potkat a jak se lze potížím jednoduše vyhnout.
Poranění se stávají především v situacích, kdy příliš „tlačíme na pilu“. Rozhoduje ale i způsob běhu. Co nás trápí nejčastěji?
- Běžecké koleno. Bolest v okolí čéšky vzniká následkem neustálého přetěžování kolene.
- Stresová zlomenina. Nazývá se též pochodová a objevuje se při dlouhodobé silné zátěži. Nejčastěji se tvoří na holeni nebo v chodidle.
- Syndrom tibiální hrany. Doprovází ho silná bolest a otok holeně, někdy jsou přítomny i drobné bouličky. Jedná se o zánět okostice, způsobený především tvrdými dopady.
- Zánět Achillovy šlachy. Projevuje se ztuhlostí šlachy a bolestí nad patou. Vzniká ze stejných příčin jako syndrom tibiální hrany. Může ho ale způsobit i nesprávné protahování.
- Natažený sval. Mikroskopické trhlinky ve svalu jsou způsobené jeho přílišným natažením. Postižené místo je ztuhlé a bolestivé.
- Distorze hlezenního kloubu (vymknutý kotník). Běžné zranění vzniká natažením nebo natržením vazů, které fixují kotník.
- Zánět plantární fascie, tedy vazivového obalu svalů na chodidle. Projevuje se poměrně silnou bolestí chodidla při chůzi nebo běhu. Vzniká i zcela bez příčiny.
- Iliotibiální syndrom. Jde o zánět vazivového pruhu, který se táhne po vnější straně stehna a upíná se do něj celá svalová skupina. Mezi příznaky patří bolestivost a otok na vnější straně kolena.
Zásadní je správná diagnóza
Všem úrazům pohybového aparátu prospívá odpočinek, elevace postižené končetiny a ledování. Při přetrvávající bolesti nebo nápadném hematomu poraněné oblasti je třeba navštívit lékaře. Musí být vyloučena zlomenina nebo jiné těžší poranění. Pokud jsou problémy dlouhodobějšího rázu a nemají traumatickou příčinu (zánět Achillovy šlachy či syndrom tibiální hrany), může se důvod potíží skrývat jinde. Konkrétně ve špatné technice běhu, nesprávném protahování nebo nedostatečném zahřívání před sportem. V tomto ohledu vám může nejlépe poradit rehabilitační lékař.
Jak zraněním předcházet
- Naslouchejte svému tělu.
- Vytvořte si tréninkový plán za pomoci odborníka.
- Zahřívejte se a protahujte – protahujte se vždy zahřátí, nikdy ne před cvičením.
- Zkuste silový trénink.
- Kombinujte více sportů, jednostranný pohyb škodí.
- Pořiďte si správné vybavení.
- Nesnažte se být silnější než počasí.
- Dostatečně pijte.
- Vždy dbejte na bezpečnost.
(pez)
Zdroj: http://www.webmd.com