Očkování proti „klíšťovce“ ušetří ženám před plánovaným těhotenstvím mnoho starostí
Pokud se klíšťovou encefalitidou nakazí těhotná žena, pro dítě to naštěstí neznamená vysoké riziko vrozených vývojových vad jako u některých jiných infekcí. Jestliže však průběh onemocnění u matky bude vážný, ohrozí zprostředkovaně také zdraví jejího dítěte. Očkování se proto určitě vyplatí.
Očkujte se včas a vyhněte se obavám
Internetové poradny na stránkách věnovaných očkování jsou plné dotazů budoucích maminek, které si v kterémkoli stadiu těhotenství našly na kůži přisáté klíště. Protože těhotná žena si více hlídá své zdraví, které přímo ovlivňuje i zdraví jejího dítěte, ještě řadu dní po odstranění klíštěte žijí maminky v obavách a sledují každý možný příznak počínajícího onemocnění. Nepříjemným obavám z nákazy klíšťovou encefalitidou se můžete vyhnout, pokud se necháte očkovat. Je ale nutné jednat v předstihu, protože v době těhotenství se žádná očkování nedoporučují.
Příprava na mateřství
V dnešní době většina žen své těhotenství plánuje a připravuje se předem psychicky i fyzicky. Pokud trpíte nějakým chronickým onemocněním, je nutné budoucí těhotenství konzultovat s lékařem a upravit dávkování léků. Kuřačky před otěhotněním často přestávají kouřit nebo se snaží návyk alespoň omezit. I zcela zdravé ženy by se však měly zaměřit na zdravější životní styl, omezit stres a upravit jídelníček. A také – absolvovat doporučená očkování.
Kdy začít?
Očkování proti klíšťové encefalitidě je možné absolvovat ve dvou schématech, klasickém a zrychleném. V obou případech se však kompletní očkování skládá ze tří dávek a třetí, poslední dávka následuje nejdříve přibližně za pět měsíců po podání prvních dvou dávek. Je tedy jasné, že s očkováním je třeba začít v předstihu.
Pokud je žena již očkována, je vhodné se ujistit, že ve správnou dobu absolvovala také příslušné přeočkování (po třech až pěti letech). Pokud již čekáte miminko a na očkování si vzpomenete pozdě, je nutné počkat až po porodu. První dávku můžete absolvovat po skončení šestinedělí, kojení většina lékařů nepovažuje za překážku očkování.
(vek)
Zdroje:
www.baxter.com
www.netdoctor.co.uk