Očkování nepodceňujte! Pneumokok může způsobit komplikace
V průběhu letošní chřipkové epidemie ošetřili čeští lékaři téměř milion osob s akutním respiračním onemocněním, z toho 250 tisíc pacientů mělo chřipku. U 625 nemocných se vyskytl závažný průběh nemoci. Týkalo se to i 24letého Davida, který navzdory svému nízkému věku i dobré zdravotní kondici prodělal závažnou formu pneumokokového zápalu plic.
24letý David pracuje jako svářeč. Letos na jaře se potýkal s respiračním onemocněním, navzdory nemoci ovšem dál chodil do práce. Po týdnu se jeho zdravotní stav velmi zhoršil, svou praktickou lékařku nezastihl, a proto požádal kamarádku, aby ho odvezla do nemocnice. „Cestu už si téměř nepamatuju, skoro jsem o sobě nevěděl. Nemohl jsem dýchat, cítil jsem se strašně. Probudil jsem se až za šest dní v nemocnici se všemi hadičkami kolem sebe. Byl to šok,“ vzpomíná dnes mladý muž.
Na vině byla komplikovaná pneumokoková infekce. „V průběhu onemocnění došlo k rozvoji akutního respiračního selhání a bylo nutné použít umělou plicní ventilaci. Zápal plic ještě zkomplikoval rozvoj zánětu pohrudnice,“ popsal jeho stav MUDr. Milan Trojánek, Ph.D., z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí pražské Nemocnice Na Bulovce.
Očkování jako jediná účinná prevence
Spojitost mezi chřipkou, nachlazením a invazivním pneumokokovým onemocněním (IPO) je zpravidla ta, že bakterie IPO nasedne na organizmus oslabený virovou infekcí. Jedinou efektivní prevencí před chřipkou a pneumokokovou nákazou je očkování. Vakcína proti oběma chorobám je v současnosti hrazena všem lidem nad 65 věku z veřejného zdravotního pojištění. Očkování proti pneumokokovi pojišťovny hradí také malým dětem a podobně jako u chřipky také rizikovým skupinám osob s oslabenou imunitou vlivem dalších nemocí. Za poplatek se pak pochopitelně může nechat očkovat každý dospělý. Jen minimum Čechů ovšem vakcinaci využívá. Například proti chřipce se nechává standardně očkovat jen 5 % populace.
Svářeč = rizikové povolání
Podle MUDr. Trojánka patří mezi rizikové faktory onemocnění také některá povolání. Pochopitelně jde o zdravotníky, kteří přicházejí s nemocemi nejčastěji do styku, ale také o učitele, sociální pracovníky, pečovatele či další osoby, které pracují s lidmi. Případ 24letého Davida ovšem ukazuje, že i on patří do skupiny populace, která je nákazou silně ohrožena.
Coby svářeč totiž dlouhodobě pracoval v prašném prostředí. „Bylo zjištěno, že hlavní rizikový faktor v tomto případě představovalo dlouhodobé inhalování drobných částeček při svařování,“ uvedl MUDr. Trojánek.
Nachlazení versus chřipka
Poměrně velká část populace stále nerozlišuje mezi běžným nachlazením a chřipkou. Průběh těchto nemocí a především riziko komplikací se však velmi liší. „Pravá chřipka se nedá přechodit, ta vás položí. Najednou máte slabé nohy, obvykle vysokou horečku a jen stěží dýcháte,“ popisuje prof. MUDr. Petr Pazdiora, CSc., z Ústavu epidemiologie LF v Plzni.
Jaké jsou konkrétní rozdíly mezi oběma virovými chorobami, zjistíte níže v tabulce s názvem Chřipka není nachlazení!
Odlišnost je také v tom, že zatímco nachlazení se objevuje celoročně, pravou chřipkou se zpravidla nakazíte pouze v období epidemie. Ta probíhala letos v České republice zkraje roku, konkrétně od 4. do 9. kalendářního týdne, což bývá každý rok podobné.
(lek)
Zdroj:
Tisková konference Nemocnice Na Bulovce, 17. 9. 2019, tiskové materiály a prezentace