Očkování proti "áčku" – možná k ohroženým patříte i vy!
Není pravda, že žloutenka typu A neboli "nemoc špinavých rukou" postihuje pouze jedince s nedostatečnou hygienou.
Není pravda, že žloutenka typu A neboli "nemoc špinavých rukou" postihuje pouze jedince s nedostatečnou hygienou. Existují ještě další osoby, pro které je riziko nákazy touto chorobou významné. A právě ty by měly vážně uvažovat nad možností očkování. Kdo jsou tito lidé?
1. Cestovatelé
Očkování proti hepatitidě typu A sice není pro cestovatele přímo nezbytné, avšak v případě návštěvy zejména určitých lokalit velmi doporučované. Nejvyšší riziko nákazy hrozí v těchto oblastech:
- indický subkontinent (Indie, Pákistán, Bangladéš a Nepál),
- Afrika,
- Dálný východ s výjimkou Japonska,
- Střední a Jižní Amerika,
- Středomoří.
2. Osoby v blízkém kontaktu
Vyhledat lékaře by měli všichni, kdo přišli do blízkého kontaktu s člověkem, u něhož byla žloutenka typu A prokázána. Odborníci se někdy setkávají s rozsáhlejším výskytem choroby v rámci jedné rodiny nebo zařízení (školky apod.) právě z důvodu bližších vztahů a snadnější nákazy. U lékaře je pak vedle vyšetření také možná pasivní a někdy i aktivní imunizace neboli klasické očkování, předcházející rozvoji onemocnění.
3. Pacienti s jaterním onemocněním
Pokud trpíte chronickým postižením jater jakéhokoliv původu, měli byste možnost očkování se svým lékařem konzultovat. Infekce virem hepatitidy sice u takto nemocných není častější, může ale způsobit vážné zdravotní komplikace.
4. Profesionálové
Pro zaměstnance ve zdravotnictví, z laboratoří či osoby pracující s odpadem je očkování proti žloutence vysoce doporučováno, a to z důvodu zvýšeného profesionálního rizika.
5. Hemofilici
Nemocní s poruchou krevní srážlivosti, zejména hemofilici, kteří jsou závislí na opakovaném podávání srážecích faktorů připravovaných z lidské krve, představují další rizikovou skupinu. Nebezpečí přenosu viru během léčby je dnes sice již minimální, přesto ale stále existuje.
Mezi další osoby, které se vystavují zvýšenému riziku nákazy hepatitidou typu A, patří narkomani a promiskuitně žijící lidé. Ti by ovšem měli v první řadě zvážit zejména další možnosti prevence přenosu nakažlivých onemocnění.
(veri)
Zdroj: www.patient.co.uk