Očkování proti chřipce a mezinárodní politika
V Ženevě proběhlo ve dnech 20.–23. listopadu 2007 již čtvrté mezivládní setkání, jehož cílem je vyřešit neuspokojivou situaci se sdílením vzorků krve od pacientů, kteří onemocněli závažnými variantami chřipky. Prezidentka Světové zdravotnické organizace (WHO – World Health Organisation) Margaret Chanová ve své úvodní řeči zdůraznila, že si před propuknutím pandemie chřipky nemůže být jista žádná země. Podle ní může tato choroba dosáhnout během několika měsíců na jakékoliv místo na zemi.
Spolupráce především...
Setkání je důležité hned ze dvou důvodů. Zaprvé ukazuje, jak moc je nutná rovná spolupráce mezi rozvojovými a rozvinutými zeměmi. Prvotní příčinou sporu byla nevůle Indonésie poskytnout zdarma vzorky od svých občanů. Představitelé země se obávali, že tak zdarma napomohou výrobci vakcín k velkým ziskům, aniž z toho země bude také profitovat. V tomto případě navíc nebyl myšlen profit čistě finanční. Jednalo se spíše o zisk zdravotní, tedy přístup Indonésie k dostatečným dávkám vakcíny za ceny, které si může dovolit.
#IMG#Mezinárodní spolupráce je v takovém případě nezbytná. Rozvinuté země mají dojem, že pokud se budou podílet na výzkumu a výrobě vakcín, měly by k nim také mít přednostní přístup.Ohánějí se hrubým domácím produktem a úrovní civilizační infrastruktury. Rozvojové země zase budou případnou pandemií postiženy nejvíce. Zejména ty asijské také pociťují v důsledku současného působení ptačí chřipky značné ztráty financí a zdrojů. Na této živné půdě rostou pocity nespravedlnosti a odstrčení.
Vzájemná pomoc napomáhá vývoji...
Druhý důvod má pro nás v současnosti ještě větší dopad. Pravidelné sdílení vzorků v rámci WHO je důležité pro sledování vývoje jednotlivých chřipkových virů. Na podkladě analýzy vzorků lze odhalovat, který kmen se chystá prosadit v konkurenci ostatních během příští chřipkové sezony. Tato znalost je klíčová pro rozhodování o tom, které kmeny budou zahrnuty do očkovací látky proti běžné chřipce. Pokud by se narušilo systematické sdílení vzorků více zeměmi, mohlo by to naprosto paralyzovat celý systém očkování proti chřipce.
Moderní antivirotika v záloze...
Indonésie tento rok poskytla jen 2 vzorky krve obsahující virus ptačí chřipky – oba byly navíc od stejné pacientky. Takový stav je dlouhodobě neudržitelný. Doufejme tedy, že se zástupci všech zemí dohodnou na únosném řešení a nezaleknou se nutnosti kompromisu. A kdyby přece jen opět došlo k tomu, že se nedohodnou (tento rok už počtvrté), stále naštěstí zbývají v záloze moderní antivirotika, která dokážou zabránit chřipkovému viru v napadání dalších buněk, a tudíž v šíření.
(jin)