Očkování proti chřipce chrání srdce kardiaka
Chřipkový virus je jedním z významných původců onemocnění dýchacího traktu a je schopný i zabíjet. Mezi nejčastěji postižené chřipkou sice patří děti a mladí dospělí, ale nejvyšší úmrtnost a vážné komplikace hrozí naopak starším pacientům. Nejrizikovější skupinu pak představují lidé trpící nějakým chronickým onemocněním, například chorobou srdce a cév.
#IMG#
Srdce v ohrožení
V průběhu chřipkové epidemie stoupá počet úmrtí na nemoci kardiovaskulárního systému. Některá klinická a experimentální data poukazují na možný autoimunitní mechanismus urychlující vznik aterosklerotických změn na věnčitých tepnách srdce. Starším pacientům s chronickým onemocněním srdce se proto obvykle doporučuje nechat se proti chřipce očkovat. Dlouho však nebyla k dispozici větší studie, která by zhodnotila, zda očkování těchto pacientů skutečně přináší kýžený efekt.
V roce 2009 byla v časopise European Heart Journal publikována rozsáhlá španělská práce zabývající se právě úmrtností kardiaků v zimním období ve vztahu k očkování proti chřipce. K dispozici byly údaje od 1340 pacientů sledovaných v letech 2002 až 2005. Všichni byli starší 65 let a trpěli srdeční chorobou (městnavým srdečním selháním nebo postižením věnčitých tepen).
Méně úmrtí díky očkování
Vědci zjistili, že ve skupině kardiaků očkovaných proti chřipce byla úmrtnost v zimním období o 37 % nižší než u neočkovaných pacientů. Studie nehodnotila přesnou příčinu úmrtí, pouze celkový poměr mezi očkovanými a neočkovanými lidmi. Tato studie se zabývala očkováním proti běžné epidemické chřipce, nikoliv speciálními očkovacími látkami proti „pandemické“ variantě nemoci.
Kam pro očkování
V České republice se proti chřipce očkuje rutinně na přání pacienta, některým rizikovým skupinám obyvatel může náklady na vakcínu uhradit zdravotní pojišťovna. Očkování zajišťují praktičtí lékaři, kteří zároveň mohou pacientovi poradit, zda je pro něj vakcinace vhodná.
(omat)