Očkování proti chřipce chrání nejen před infekcí, ale i před nemocemi srdce
Koncem minulého roku ta zpráva obletěla téměř celý svět a výrobci vakcín si nejspíš spokojeně mnuli ruce. Studie kanadských vědců přesvědčivě ukázala, že očkování proti chřipce nás může do značné míry chránit nejen před nepříjemnou infekcí, ale i před náhlými srdečními příhodami, které mohou vzniknout jako důsledek chřipkových komplikací.
Koncem minulého roku ta zpráva obletěla téměř celý svět a výrobci vakcín si nejspíš spokojeně mnuli ruce. Studie kanadských vědců přesvědčivě ukázala, že očkování proti chřipce nás může do značné míry chránit nejen před nepříjemnou infekcí, ale i před náhlými srdečními příhodami, které mohou vzniknout jako důsledek chřipkových komplikací.
Když se k chřipce přidá například…
Většina lidí ví, že i z obyčejné chřipky se mohou vyvinout nepěkné komplikace, které postiženého člověka nezřídka dostanou i na jednotku intenzivní péče. Největší pozornost se pak obvykle věnuje těm komplikacím, které postihují plíce a vůbec dýchací systém. Mezi ně patří například:
- pneumonie (zápal plic),
- bronchitida (zánět průdušek),
- zánět středního ucha,
- zánět vedlejších nosních dutin,
- častější výskyt astmatických záchvatů u astmatiků.
Kromě těchto často zmiňovaných a i navenek většinou dobře patrných komplikací však existují také další komplikace chřipky, které jsou o to zákeřnější, že o nich zpočátku nemusíme vůbec vědět. Jedná se o komplikace, které postihují srdce.
Chřipka uložená v srdci
Kromě toho, že chřipka může zhoršit příznaky již probíhajícího srdečního selhání, může také vyvolat zánět srdečního svalu, takzvanou myokarditidu. I když je myokarditida v každém případě závažné onemocnění, její průběh se může u různých pacientů lišit: zatímco někdy vede během několika dní k tragickému konci, jindy nemá zpočátku žádné viditelné příznaky nebo může proběhnout i zcela nepozorovaně. V každém případě však myokarditida napáchá větší či menší škody na srdečním svalu.
Očkujte se, radí odborníci!
Tým kardiologů z Univerzity v Torontu prezentoval na sjezdu Kanadské kardiologické společnosti v minulém roce své výsledky, které posléze zaujaly i celý zbytek světa: prostudování zdravotních záznamů více než tří tisíc pacientů ukázalo, že očkování proti chřipce snižuje riziko náhlé srdeční příhody o 50 procent a riziko úmrtí následkem srdeční příčiny o 40 procent. Tato zjištění založili lékaři jak na záznamech pacientů trpících srdečním onemocněním, tak i na záznamech zcela zdravých lidí.
Je vakcinace proti chřipce součástí kardiovaskulární prevence?
I když nám to zní poněkud nezvykle, přinejmenším kanadští odborníci již mají jasno: očkování proti chřipce patří spolu se zdravým životním stylem mezi opatření, která mají pomoci udržet naše srdce zdravé. Takže kromě toho, že přestaneme kouřit, začneme sportovat a snížíme podíl nasycených tuků v potravě, absolvujeme ještě každý rok před zahájením chřipkové sezóny dobrovolné očkování. Teprve pak nám, podle kanadských odborníků, naše srdce poděkuje.
Jak správně léčit chřipku
Absolvovat očkování proti chřipce se doporučuje především těm lidem, kteří mají buď vyšší riziko nákazy (například pracovníci ve zdravotnictví), nebo vyšší riziko nebezpečných komplikací (lidé s chronickými nemocemi, jako jsou cukrovka nebo srdeční onemocnění). Pokud jste zcela zdraví a ohledně očkování proti chřipce stále váháte nebo jste ho letos prostě nestihli, měli byste alespoň vědět, jak chřipku správně léčit. Abyste zbytečně nezvyšovali riziko vzniku srdečních komplikací (jako je myokarditida), doporučuje se dodržovat následující opatření:
- Během léčby ležte, chřipku se nikdy nesnažte „přechodit“. Nadměrná fyzická námaha zvyšuje riziko vzniku komplikací.
- Dodržujte dobu léčby, kterou vám doporučil lékař. Nesnažte se vstát hned, jakmile se cítíte jen trochu lépe.
- Pokud vám lékař předepíše antibiotika, užívejte je podle jeho pokynů. I když antibiotika neúčinkují proti virové infekci, jako je chřipka, často se nasazují z důvodu možných bakteriálních komplikací.
- Nezapomínejte, že chřipka mimo jiné významně oslabuje i náš imunitní systém (to je také důvod, proč po chřipce tak často následuje bakteriální nákaza). Při onemocnění dodržujte kromě klidu také pitný režim a svou ohroženou imunitu povzbuďte pravidelnou dávkou vitamínu C.
Mgr. Helena Janíčková, biochemička