Očkovací látky obsahují antigeny (imunogeny). To jsou látky, které umějí stimulovat imunitní systém člověka tak, že se vytvoří ochranné látky a mechanismy obrany vůči nemoci, proti níž má očkování chránit.
Typy očkovacích látek
Existuje řada typů očkovacích látek. K těm základním patří:
- Inaktivované („usmrcené“) vakcíny – obsahují pouze usmrcené mikroorganismy (viry a bakterie), které se proto nemohou v těle člověka množit a ublížit mu. Bývají usmrceny tepelně nebo chemicky tak, aby nebyly poškozeny jejich povrchové antigeny, a očkovaný jedinec si tak mohl proti nim vytvořit protilátky. Tyto vakcíny jsou obecně bezpečné, ale občas se mohou vyskytnout vedlejší reakce. K těmto typům patří například vakcíny proti černému kašli nebo celovirová vakcína proti chřipce.
- Živé atenuované („oslabené“) vakcíny – obsahují živé mikroorganismy, ale v podobě, která člověku nemůže uškodit. Připravují se pomnožením mikroorganismů za zvláštních laboratorních podmínek. Příkladem jsou očkovací látky proti příušnicím, zarděnkám a spalničkám.
- Subjednotkové vakcíny – obsahují pouze určitou složku patogenu (choroboplodného zárodku), která u očkovaného jedince vyvolá imunitní odpověď. Vyloučením všech ostatních složek patogenu se množství nežádoucích účinků sníží na minimum. Jako příklad uveďme očkovací látky proti tetanu, pneumokokům nebo záškrtu.
- DNA vakcíny – jedná se o očkovací látky budoucnosti. DNA (deoxyribonukleová kyselina) je nositelkou genetické informace, tedy dědičnosti. Hostitelské buňky dokážou tuto DNA patogenu přijmout a vytvořit si proti němu protilátky. Tyto vakcíny byly zatím zkoušeny pouze na zvířatech, a tak dosud nebylo prokázáno ani vyvráceno genetické ovlivnění lidských buněk. Ve vývinu jsou vakcíny proti hepatitidě (žloutence) typu C nebo HIV (viru způsobujícímu onemocnění AIDS).
Přeočkování osvěží imunitě paměť
Jedním z nejdůležitějších úkolů očkování je vytvoření stavu tzv. imunologické paměti. To je schopnost imunitního systému rychle a účinně zareagovat na přítomný choroboplodný zárodek, se kterým se imunitní systém setkal už dříve (právě při očkování). Tuto schopnost pravděpodobně zajišťují paměťové buňky. Časem se však oslabuje, proto bývá nutné přeočkování.
(hah)
Zdroj:
www.vakciny.net/principy_ockovani/pr_02.html