Máte citlivou kůži? Pečlivě zvažte, co si na ni dáváte
Svědění, neustálé škrábání a případný vznik jizev. I tak mohou vypadat projevy a následky reakcí na kůži. A často bohužel nevíme, co je způsobilo. Častým viníkem, nebo alespoň podezřelým jsou látky přidávané do kosmetických výrobků.
Seznamte se s nimi, můžete si zachránit zdravou kůži. A to doslova.
#IMG#
Na pleť nepatří to, co byste se neodvážili jíst
Pokud reakce naší kůže nezpůsobuje například potravinová alergie, je docela možné, že to bude to, co na pokožku přímo aplikujeme. A tím je kosmetika. Věděli jste, že ta mnohdy obsahuje látky, za které vám kůže určitě není vděčná? Na pokožku si zcela jistě nedáváte škodlivé látky úmyslně. Možná jste však ještě nezjistili, kolik takových látek obsahuje třeba vaše oblíbené pleťové mléko, které přece tak krásně voní. Pokud je však budete znát, můžete si rozmyslet jeho používání. I tehdy, když vám tyto látky zrovna nezpůsobují vyrážku či jiné alergické reakce.
Mezi velice často používané složky, které mohou na kůži zanechat nepříjemné reakce, patří:
- Sodium laurylsulfát. Je to účinný saponát, který z kůže odnímá přirozené oleje. Zvyšuje tak propustnost pro jiné toxické chemické látky do kůže a krevního oběhu. Je známý tím, že dráždí kůži a oči a způsobuje často vyrážky. Je také podezřelý z možného poškozování imunitního a dýchacího systému. Nachází se často v šamponech, sprchových gelech, zubních pastách a tělových mlécíc.
- Formaldehyd. Tato vysoce toxická konzervační látka je spojována s rakovinou, podrážděním očí, kůže a krku, astmatem, krvácením z nosu, pocitem na zvracení a motáním hlavy. Používá se v mýdlech, šamponech, krémech, pěnových koupelích a dalších prostředcích osobní hygieny. Deriváty formaldehydu jsou i imidazolidinyl urea a diazolidinyl urea.
- Propylenglykol. Tato zvlhčující látka je jednou z těch, které se získávají z ropy. Kromě kosmetiky se nachází v brzdové kapalině aut a v nemrznoucí směsi. Způsobuje kožní vyrážky, ekzémy a podráždění kůže. Velmi podobné látky, kterých je záhodno se vyvarovat, jsou ukryty pod zkratkami PEG a PPG.
Pomocník na jizvičky a poraněnou kůži
Dávat kůži zpět „do pořádku“ po reakcích na kosmetické přípravky nebývá vůbec snadné. Proto pečlivě sledujte, které látky kosmetika obsahuje. A řiďte se buď zkušeností, nebo čtěte složení výrobků. Ani vysoká cena krému vám nezajistí jeho snášenlivost.
(skl)