Máte doma atopika? Jeďte s ním k Rudému moři
Úporná lupénka nebo astma – to jsou nemoci, které hodně dokážou znepříjemnit život jak nemocnému, tak celé jeho rodině. Pro úlevu si zkuste zajet k moři.
Lázeňské a přímořské pobyty se staly vyhledávanými léčebnými postupy již počátkem 19. století. Během let potom jejich obliba klesala, nyní ale opět dochází k vzestupu jejich popularity. Hlavní využití této léčby je pro kožní choroby, alergie a revmatologická onemocnění.
Blahodárné bahno
Příznivé účinky mají nejen minerály obsažené v mořské nebo vřídelní vodě, ale také teplota vody, bahno, vliv slunce a vzduchu a také okolní čisté prostředí. Proslulá přímořská lázeňská místa se speciálním klimatem a složením vody jsou u Mrtvého a Rudého moře. Rudé moře je vnitřní moře Indického oceánu mezi Arabským poloostrovem a Afrikou. Má velmi vysokou salinitu (průměrně 36 až 38 promile), která je způsobena velkým výparem a minimálním množstvím srážek.
Na egyptské straně je významné lázeňské město například Safaga. Nachází se asi 60 km jižně od Hurghady, největšího turistického centra v této oblasti. V okolí města bylo na pobřeží Rudého moře postaveno několik velkých hotelových komplexů, které lákají turisty zejména na ideální podmínky pro vodní sporty jako windsurfing, kitesurfing, potápění a další, na písčité pláže a na blízkost několika velkých korálových útesů a ostrovů.
Rudé moře pro astmatiky i lupénkáře
Zdejší příznivé klima a také složení vody pomáhá léčit různé kožní choroby – od atopického ekzému až po lupénku.
Také astmatikům se zde lépe dýchá, množství alergenů je minimální. Jediným problémem se může stát písečná bouře, kdy zvířený písek a prach může dráždit a vyvolat astmatický záchvat. Varování však většinou přichází s dostatečným odstupem, a tak se běžní hosté i pacienti mohou včas chránit. Jinak je zde ale ovzduší velmi čisté a příznivé i pro pacienty trpící plicními nemocemi.
(van)